[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 23، شماره 1 - ( فروردین 1400 ) ::
جلد 23 شماره 1 صفحات 9-1 برگشت به فهرست نسخه ها
شناسایی و اولویت بندی استراتژی های یک بیمارستان تروما با استفاده از فرآیند سلسله مراتبی
محمد کریم بهادری، مهدی رعدآبادی*، صادق ابوالحسنی
مرکز پژوهش های علمی دانشجویان، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران ، mehdiraadabadi@gmail.com
چکیده:   (1800 مشاهده)
زمینه و هدف: شناسایی مسائل استراتژیک سازمان را قادر می سازد تا با مشخص نمودن شایستگی های ویژه و کشف فرصت های رقابتی و تعیین نقاط ضعف و کاهش موانع و تهدیدها، استراتژی های متناسب با وضعیت سازمان را انتخاب و سازمان را در راستای اهداف هدایت نماید. در این زمینه اولویت بندی استراتژی ها با توجه به محدودیت های مالی و زمان اهمیت بالایی دارد. لذا مطالعه حاضر با هدف شناسایی و اولویت بندی استراتژی های درونی و بیرونی یک بیمارستان تروما  با استفاده از فرآیند سلسله مراتبی به انجام رسید.
روش ها: این مطالعه توصیفی در سال 1397 در یکی از بیمارستان های ترومای شهر یزد با هدف شناسایی عوامل درونی (ضعف و قوت) و بیرونی (فرصت ها و تهدیدها) و اولویت بندی هر یک از عوامل با رویکرد تحلیل سلسله مراتبی (AHP) به انجام رسید. جامعه پژوهش شامل کلیه مدیران ارشد و میانی بیمارستان بود که به صورت هدفمند انتخاب شدند. گردآوری داده ها با مصاحبه و جلسات بحث متمرکز و همچنین پرسشنامه پژوهشگر ساخته انجام شد. تحلیل داده‌ها به کمک روش تحلیل سلسله مراتبی و با استفاده از نرم افزار Expert Choice نسخه 11 صورت پذیرفت.
یافته ها: در فاز شناسایی نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدها در مجموع 101 نقطه ضعف، 23 نقطه قوت، 35 فرصت و 14 تهدید شناسایی شد که به ترتیب بالاترین اولویت در هر حیطه مربوط به پرسنل مجرب و متعهد (289/0)، نارسایی سیستم های نظارتی برای پایش پزشکان (235/0)، عوامل موقعیت جغرافیایی بیمارستان از نظر مرکزیت در شهر (283/0) و نگرش منفی جامعه به بیمارستان ناشی از بالا بودن آمار مرگ و میر (310/0) بود.
نتیجه گیری: با توجه به نتایج بهره گیری از ظرفیت های دانشگاه علوم پزشکی در جهت پایش پزشکان و راه اندازی سیستم های هوشمند در جهت افزایش نظارت بر کادر پزشکی و همچنین تشکیل کمیته های مشترک با سازمان های نظامی در بهره گیری از ظرفیت های رسانه ای برای تغییر دیدگاه مردم و همچنین عقد تفاهم نامه هایی برای تسهیل ترافیک خیابان های اطراف بیمارستان پیشنهاد می گردد.
 
واژه‌های کلیدی: برنامه ریزی استراتژیک، اولویت بندی، بیمارستان، مراکز تروما.
متن کامل [PDF 675 kb]   (809 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1398/2/19 | پذیرش: 1399/8/6 | انتشار: 1400/1/19
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bahadori M, Raadabadi M, Abolhasani S. Identify and Prioritize the Strategies of a Trauma Hospital by Analytical Hierarchy Process. J Mil Med 2021; 23 (1) :1-9
URL: http://militarymedj.ir/article-1-2220-fa.html

بهادری محمد کریم، رعدآبادی مهدی، ابوالحسنی صادق. شناسایی و اولویت بندی استراتژی های یک بیمارستان تروما با استفاده از فرآیند سلسله مراتبی. مجله طب نظامی 1400; 23 (1) :9-1

URL: http://militarymedj.ir/article-1-2220-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 23، شماره 1 - ( فروردین 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4538