[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 23، شماره 6 - ( شهریور 1400 ) ::
جلد 23 شماره 6 صفحات 481-472 برگشت به فهرست نسخه ها
تجارب پرستاران نظامی از راهبردهای مقابله معنوی با فرسودگی شغلی: مطالعه کیفی
محمد مهدی سالاری ، بتول نحریر ، مسعود سیرتی نیر*
مرکز تحقیقات علوم رفتاری، دانشکده پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)، تهران، ایران ، masoudsirati@gmail.com
چکیده:   (1313 مشاهده)
زمینه و هدف: فرسودگی شغلی به عنوان یک موضوع مهم و جزء لاینفک حرفه پرستاری نه تنها باعث کاهش کیفیت زندگی، بلکه اثری منفی بر کیفیت زندگی کاری افراد دارد. این مطالعه با هدف تعیین تجارب پرستاران نظامی از راهبردهای مقابله معنوی با فرسودگی شغلی بود.
روش‌ها: این مطالعه کیفی با رویکرد تحلیل محتوای در نیمه دوم سال 1394 انجام شد. در این مطالعه 12 نفر از پرسنل پرستاری نظامی به شیوه نمونه­‌گیری مبتنی بر هدف تا زمان رسیدن به اشباع داده‌ها انتخاب شدند. در ابتدا از طریق مصاحبه نیمه‌ساختاریافته انفرادی و عمیق از آنان خواسته شد تا از تجربیات خود در باره فرسودگی شغلی و سپس شیوه مقابله با آن را بیان نمایند. پس از جمع‌­آوری اطلاعات هر مصاحبه­ ضبط شده همان مصاحبه بر روی کاغذ پیاده و تبدیل به داده­‌های متنی شد و سپس با نرم‌­افزار ویژه کدگذاری شد. داده‌­های متنی مشارکت­‌کنندگان با رویکرد تحلیل محتوای قراردادی تحلیل شدند.
یافته‌ها: تحلیل داده­‌ها منتج به 243 کد اولیه گردید که در ۹ زیر طبقه و سه طبقه اصلی شامل باورهای دینی، ارزش­‌های حاکم بر حرفه و برنامه­‌های سیاحتی-زیارتی بود که به عنوان راهبردهای مقابله با فرسودگی شغلی پرستاران استخراج گردید.
نتیجه‌گیری: باورهای مذهبی و معنویت به عنوان مهم­ترین عامل تطابق و ارزش‌های حاکم بر حرفه به عنوان پشتوانه قوی در کارها می­‌توانند در فرایند سازگاری پرستاران با پیامدهای فرسودگی شغلی موثر باشند. به نحوی که این دو عامل مهم، اقدامات پرستاری را هدفمند، تحمل مشکلات کاری را برای آنان آسان نموده، بالتبع می­‌تواند کیفیت زندگی کاری آنان را بهبود بخشد.
واژه‌های کلیدی: راهبردهای مقابله معنوی، فرسودگی شغلی، پرستاران نظامی، مطالعه کیفی، تحلیل محتوای قراردادی.
متن کامل [PDF 751 kb]   (539 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1399/2/24 | پذیرش: 1400/5/18 | انتشار: 1400/6/19
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Salaree M M, Nehrir B, Sirati Nir M. Spiritual Coping Strategies to Deal with Job Burnout among Military Nurses: A Qualitative Study. J Mil Med. 2021; 23 (6) :472-481
URL: http://militarymedj.ir/article-1-2564-fa.html

سالاری محمد مهدی، نحریر بتول، سیرتی نیر مسعود. تجارب پرستاران نظامی از راهبردهای مقابله معنوی با فرسودگی شغلی: مطالعه کیفی. مجله طب نظامی. 1400; 23 (6) :481-472

URL: http://militarymedj.ir/article-1-2564-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 23، شماره 6 - ( شهریور 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4457