[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 23، شماره 7 - ( مهر 1400 ) ::
جلد 23 شماره 7 صفحات 617-610 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی فاکتورهای موثر بر خرید راهبردی دارو در سازمان بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح
صدرا طاهری ملکی، حسام الدین شریف نیا، امیر نوروزی، عبدالمجید چراغعلی*
دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)، تهران، ایران ، majidcheraghali@gmail.com
چکیده:   (239 مشاهده)
زمینه و هدف: فرآیند "خرید راهبردی" خدمات سلامت می‌­تواند بین منابع تخصیص یافته و ارائه موثر خدمات در نظام­‌های سلامت ارتباط موثری ایجاد کند. خرید راهبردی برای به حداکثر رساندن کارآیی سیستم سلامت کشورها، به معنای جستجوی مستمر، فعال و مبتنی بر شواهد برای پاسخ به سوالات که چه چیزی خریده شود؟ از چه کسی خریده شود؟ چگونه خریده شود و برای چه کسی خریده شود طراحی شده است.
روش‌ها: این مطالعه در چهار گام اصلی انجام گرفت. در گام اول مفهوم خرید راهبردی در نظام سلامت با استفاده از روش مرور نقادانه شناسایی شد. در گام بعدی به بررسی سیاست­‌های خرید راهبردی در سازمان بیمه درمانی نیروهای مسلح با بررسی دستورالعمل­‌ها و گزارش‌­های موجود و با روش تحلیل محتوای متنی پرداخته شد. در مرحله سوم فاکتورهای اصلی سیاستگذاری خرید راهبردی دارو توسط بیمه از منظر کارشناسان و خبرگان این حوزه در سازمان­‌های بیمه و مراکز آموزشی دانشگاهی از روش کیفی تحلیل محتوای مضمون با استفاده از مصاحبه بود که این جمع‌­آوری تا مرحله اشباع داده­‌ها ادامه داشت. در نهایت نیز ارزیابی نهایی خرید راهبردی در بیمه و ارائه راهکارها و پیشنهادات انجام گرفت که از روش مرور هدفمند منابع، توسعه مصداقی آن و یافته­‌های مراحل قبل استفاده شد.
یافته‌ها: یافته­‌های پژوهش شامل شناسایی مفهوم اصلی خرید راهبردی در نظام بیمه سلامت کشور و سازمان بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح و تحلیل داده‌­های حاصل از مصاحبه­‌ها با کارشناسان درباره پرسش­‌های مورد مطالعه بود که نشان داد فاکتورهای موثر بر خرید راهبردی دارو در سازمان بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح به پاسخ 4 سوال بنیادی چه چیزی بخریم، از چه کسی بخریم، چگونه بخریم و برای چه کسی بخریم وابسته است. همچنین 21 فاکتور تاثیرگذار در روند خرید راهبردی خدمات سلامت شناسایی شده‌­اند.
نتیجه‌گیری: باتوجه به مشکلات موجود در نظام ارائه خدمات سلامت از جمله افزایش هزینه­‌ها، بهره­‌وری نامناسب خدمات و بروز بی عدالتی در ارائه خدمات، بازنگری، اصلاح، برنامه­‌ریزی و پیشبرد روش­‌های تامین خدمات سلامت بر پایه روش خرید راهبردی خدمات سلامت می­‌تواند به­‌صورت بارزی باعث بهبود ارائه خدمات سلامت به بیمه‌شدگان شود.
واژه‌های کلیدی: خرید خدمات سلامت، سازمان بیمه، خرید راهبردی، منابع مالی.
متن کامل [PDF 637 kb]   (98 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1399/10/9 | پذیرش: 1400/6/27 | انتشار: 1400/7/19
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

TaheriMaleki S, Sharifnia H, Norouzi A, Cheraghali A M. Evaluation of Factors Affecting the Strategic Purchasing of Medicines in the Iran Armed Forces Health Insurance Organization. J Mil Med. 2021; 23 (7) :610-617
URL: http://militarymedj.ir/article-1-2911-fa.html

طاهری ملکی صدرا، شریف نیا حسام الدین، نوروزی امیر، چراغعلی عبدالمجید. ارزیابی فاکتورهای موثر بر خرید راهبردی دارو در سازمان بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح. مجله طب نظامی. 1400; 23 (7) :617-610

URL: http://militarymedj.ir/article-1-2911-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 23، شماره 7 - ( مهر 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4343