[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 23، شماره 7 - ( مهر 1400 ) ::
جلد 23 شماره 7 صفحات 626-618 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر کیفیت زندگی کاری بر عملکرد کارکنان: مطالعه موردی کارکنان یک دانشگاه نظامی
مهرزاد گیاهی، منصور بابایی* ، محمد محمدیان
مرکز تحقیقات مدیریت سلامت، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)، تهران، ایران ، m_babaei5@yahoo.com
چکیده:   (237 مشاهده)
زمینه و هدف: منابع انسانی مهمترین منبع در هر سازمانی هستند. لذا توجه به کیفیت زندگی کاری آن‌ها از آنجا که بخش اعظمی از زندگی کارکنان را در بر می‌گیرد بسیار حیاتی است. این پژوهش، با هدف مطالعه نقش کیفیت زندگی‌کاری بر عملکرد کارکنان در یک دانشگاه نظامی صورت گرفت.
روش‌ها: این پژوهش یک پژوهش کمی و از نظر هدف کاربردی است. استراتژی پژوهش، توصیفی از نوع پیمایشی و علی-معلولی است. جامعه آماری شامل کارکنان ستادی یک دانشگاه نظامی در شهر تهران بود که 262 نفر به کمک شیوه نمونه­‌گیری در دسترس انتخاب شدند. در مدل ارائه شده کیفیت زندگی­‌کاری به عنوان متغیر تاثیرگذار در نظر گرفته شد که دارای 8 بعد; پرداخت منصفانه و کافی، محیط کاری ایمن و بهداشتی، تامین فرصت رشد و امنیت مداوم، قانون­‌گرایی در سازمان کار، وابستگی اجتماعی زندگی‌کاری، فضای کلی زندگی، یکپارچگی و انسجام در سازمان، توسعه قابلیت­‌های انسانی بوده و همچنین عملکرد کاری به عنوان متغیر تاثیرپذیر در نظر گرفته شد که دارای 3 بعد مهارت و دانش، کیفیت، مسئولیت­‌پذیری بود. متغیرها به کمک ابزار پرسشنامه دارای سه بخش سوالات جمعیت‌شناختی، سوالات کیفیت زندگی‌کاری و سوالات عملکرد کارکنان مورد سنجش قرار گرفتند.
یافته‌ها: یافته­‌های پژوهش نشان داد پرداخت منصفانه با ضریب 0/81، تامین فرصت رشد با ضریب 0/76، قانون‌گرایی با ضریب 0/74، توسعه قابلیت انسانی با ضریب 0/69، محیط کاری ایمن با ضریب 0/64، یکپارچگی و انسجام با ضریب 0/6، وابستگی اجتماعی با ضریب 0/59 و فضای کلی زندگی با ضریب 0/57 واحد عملکرد کارکنان را تحت تاثیر قرار می‌­دهد.
نتیجه‌گیری: دانشگاه­‌ها نیروی محرکه علمی کشور در عرصه ملی و بین المللی هستند و پویایی و ارتقای عملکرد کارکنان آن می‌­تواند نتایج مثبتی در عرصه­‌های ملی به همراه داشته باشد، این در حالی است که ارتقای عملکرد کارکنان در گروی توجه به کیفیت زندگ‌کاری آن­‌ها است. نتایج این پژوهش نشان داد که پرداخت منصفانه، تامین فرصت رشد و قانون­‌گرایی به عنوان ابعاد کیفیت زندگی‌­کاری به ترتیب بیشترین تاثیر را بر عملکرد کارکنان داشته و باید توجه بیشتری به آن­‌ها شود. همچنین نتایج ارتباط مثبت و معنادار سایر ابعاد کیفیت زندگی‌کاری بر عملکرد کارکنان را نیز نشان می‌­دهد.
واژه‌های کلیدی: کیفیت زندگی کاری، عملکرد، دانشگاه نظامی.
متن کامل [PDF 991 kb]   (109 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1399/10/20 | پذیرش: 1400/7/14 | انتشار: 1400/7/19
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Giahi M, Babaei M, Mohammadian M. Investigating the Impact of Quality of Work-Life on Staff Performance: A Case Study of Staff at a Military University. J Mil Med. 2021; 23 (7) :618-626
URL: http://militarymedj.ir/article-1-2929-fa.html

گیاهی مهرزاد، بابایی منصور، محمدیان محمد. بررسی تاثیر کیفیت زندگی کاری بر عملکرد کارکنان: مطالعه موردی کارکنان یک دانشگاه نظامی. مجله طب نظامی. 1400; 23 (7) :626-618

URL: http://militarymedj.ir/article-1-2929-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 23، شماره 7 - ( مهر 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4343