[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 24، شماره 3 - ( خرداد 1401 ) ::
جلد 24 شماره 3 صفحات 1149-1140 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی مصرف سموم حشره کش شیمیایی جهت کنترل ناقلین در یگان های نظامی منتخب
فرشید سلیمانی، مهدی خوبدل، محمدحسین نیکبخت، علیرضا نجیمی، امیر ادیب زاده*
مرکز تحقیقات بهداشت و تغذیه، پژوهشکده سبک زندگی، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)، تهران، ایران ، adibzadeh_251@yahoo.com
چکیده:   (200 مشاهده)
زمینه و هدف: انواع مختلفی از بندپایان و جوندگان به وفور در نقاط مختلف کشور وجود دارند که از نظر پزشکی و بهداشت دارای اهمیت هستند. برای کنترل موثر این ناقلین و مخازن بیماری­‌ها نیاز است کارکنان بهداشت واحدهای نظامی اطلاعات دقیق و کاملی از روش­‌های مختلف کنترل داشته باشند تا براساس آن به برنامه‌­ریزی و ارائه راهکارهای مناسب بپردازند. لذا، هدف از این مطالعه بررسی وضعیت کاربرد سموم حشره‌­کش شیمیایی به عنوان یکی از روش‌­های پرکاربرد جهت کنترل ناقلین در یگان­‌های نظامی منتخب می‌­باشد.
روشها: این مطالعه از نوع توصیفی مقطعی بود که در سال 1400-1399 در بین مسئولین و کارکنان بهداشت رده­‌های منتخب برخی یگان­‌های نظامی انجام شد. براساس هماهنگی‌­های صورت گرفته برای 30 یگان مجوز تکمیل پرسشنامه صادر گردید. از روش‌­های آماری توصیفی برای تجزیه و تحلیل داده­‌ها استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که از بین روش­‌های مبارزه با حشرات و جوندگان، روش شیمیایی بیشترین استفاده را داشته است. بیشترین حشره‌­کش­‌های مورد استفاده از گروه کلره شامل ددت و کلردان بود. در این مطالعه، 42/10% از مدیران بهداشتی یگان­‌های نظامی از اصول کنترل ناقلین و کابرد سموم حشره­‌کش آگاهی لازم را داشتند. به‌­طور کلی 36/22% از آن‌­ها از مهارت‌­های کافی برای کنترل عملیاتی ناقلین برخوردار بودند و 47/52% نیز به اصول ایمنی در کنترل ناقلین آشنا بوده و موارد ایمنی را در کنترل ناقلین رعایت می‌­کردند. همچنین پروتکل جامع در خصوص نحوه تهیه، توزیع و کاربرد سموم حشره­‌کش و رعایت اصول ایمنی وجود نداشت.
نتیجه‌گیری: در مجموع میزان آگاهی، مهارت و رعایت نکات ایمنی در بین مسئولین و کارکنان بهداشت رده‌­های منتخب یگان‌­های نظامی مورد مطالعه در سطح مطلوب یا قابل قبول نبوده است. تدوین پروتکل جامع در خصوص تهیه، نگهداری و کاربرد سموم حشره­‌کش و برگزاری دوره­‌های آموزشی بلند‌مدت و کوتاه‌مدت در بین کارکنان بهداشتی یگان­‌های نظامی در راستای افزایش دانش و مهارت­‌های آن­‌ها توصیه می­‌شود.
واژه‌های کلیدی: حشره کش، کنترل شیمیایی ناقلین، بهداشت نیروهای نظامی.
متن کامل [PDF 919 kb]   (56 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1400/9/6 | پذیرش: 1401/4/6 | انتشار: 1401/3/19
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Soleimani F, Khoobdel M, Nikbakht M H, Najimi A, Adibzadeh A. Investigating the Use of Chemical Insecticides to Vectors Control in Selected Military Units. J Mil Med. 2022; 24 (3) :1140-1149
URL: http://militarymedj.ir/article-1-3233-fa.html

سلیمانی فرشید، خوبدل مهدی، نیکبخت محمدحسین، نجیمی علیرضا، ادیب زاده امیر. بررسی مصرف سموم حشره کش شیمیایی جهت کنترل ناقلین در یگان های نظامی منتخب. مجله طب نظامی. 1401; 24 (3) :1149-1140

URL: http://militarymedj.ir/article-1-3233-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 24، شماره 3 - ( خرداد 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4419