[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 24، شماره 1 - ( فروردین 1401 ) ::
جلد 24 شماره 1 صفحات 1056-1047 برگشت به فهرست نسخه ها
تبیین تجارب پزشکان و پرستاران از اولویت های مراقبت از زخم سوختگی
مریم مقیمیان ، مهین معینی ، صدیقه فرضی ، محمد صادق ابوطالبی ، محسن شهریاری ، حجت اله یوسفی ، سرور مصلح*
مرکز تحقیقات مراقبت‌های پرستاری و مامایی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران ، mosleh@nm.mui.ac.ir
چکیده:   (182 مشاهده)
زمینه و هدف: پزشکان و پرستاران در تماس مکرر با بیمار دچار سوختگی قرار دارند، از این‌­رو بهترین منابع جهت دریافت اطلاعات برای طراحی برنامه جامع به‌­منظور ارتقای کیفیت مراقبت­‌ها هستند. بدین منظور این مطالعه با هدف تبیین تجارب پزشکان و پرستاران از اولویت­‌های مراقبت از زخم سوختگی انجام شد.
روشها: این مطالعه یک پژوهش کیفی مبتنی بر تحلیل محتوا بود که در سال 1398 در یک بیمارستان آموزشی و یک بیمارستان نظامی در اصفهان انجام شد. مشارکت­‌کنندگان شامل 7 نفر از پرستاران و پزشکان با حداقل 5 سال سابقه کار در زمینه مراقبت از زخم سوختگی بوده که با روش نمونه­‌گیری هدفمند انتخاب شدند. داده­‌ها با استفاده از مصاحبه­‌های فردی نیمه ساختار عمیق با مشارکت­‌کنندگان گردآوری شد و نمونه­‌گیری تا اشباع داده­‌ها ادامه یافت. داده­‌ها به روش تحلیل محتوای قراردادی گرینهام و لوندمن تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها: پس از تجزیه و تحلیل داده‌­ها، ۳ طبقه اصلی و 10 زیر طبقه استخراج گردید. طبقه ارزیابی زخم سوختگی با دو زیر طبقه ارزیابی بیمار و ارائه کمک­‌های اولیه و ارزیابی سطح و عمق سوختگی، طبقه مدیریت زخم‌­های سوختگی با چهار زیر طبقه پاکیزه‌سازی و لایه‌­برداری، پانسمان زخم سوختگی، مدیریت درد و آموزش به بیمار، طبقه مراقبت پیگیر از بیماران مبتلا به سوختگی با چهار زیر طبقه تامین سلامت عمومی، مراقبت پوستی، حمایت چند تخصصی و پیشگیری از بدشکلی به‌­دست آمد.
نتیجه‌گیری: طبق تجارب پرستاران و پزشکان بیماران دچار زخم سوختگی نیازهای مراقبتی متعددی در زمینه­‌های جسمی و روانی دارند که اولویت­‌های مراقبتی را برای هر کدام متفاوت از دیگری می‌­کند و لازم است در مراقبت­‌های بیمار محور به این موضوع توجه گردد.
واژه‌های کلیدی: زخم سوختگی، پزشک، پرستار، مراقبت.
متن کامل [PDF 919 kb]   (53 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1400/9/25 | پذیرش: 1401/1/29 | انتشار: 1401/1/19
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Moghimian M, Moieni M, Farzi S, Aboutalebi M S, Shahriari M, Yousefi H et al . Explain Experiences of Physicians and Nurses' Perspectives on Burn Injury Care Priorities. J Mil Med. 2022; 24 (1) :1047-1056
URL: http://militarymedj.ir/article-1-3243-fa.html

مقیمیان مریم، معینی مهین، فرضی صدیقه، ابوطالبی محمد صادق، شهریاری محسن، یوسفی حجت اله و همکاران.. تبیین تجارب پزشکان و پرستاران از اولویت های مراقبت از زخم سوختگی. مجله طب نظامی. 1401; 24 (1) :1056-1047

URL: http://militarymedj.ir/article-1-3243-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 24، شماره 1 - ( فروردین 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4410