:: دوره 15، شماره 3 - ( پاییز 1392 ) ::
جلد 15 شماره 3 صفحات 223-219 برگشت به فهرست نسخه ها
اولین گزارش زیست‌محیطی گونه مورچه‌های آتشین (نیش زن)در جزایر ایرانی ابوموسی- قشم- کیش - هرمز- هنگام و لارک در سال 1391
ابوالفضل زارعی*، جواد رفیع نژاد، امید پاک نیا، فاطمه زارعی، علی سرودی گلستانی، فرزانه جعفری
دانشگاه آزاد قشم ، ebif1364@mihanmail.com
چکیده:   (10295 مشاهده)
اهداف: هدف از این تحقیق شناسایی و مطالعه فونستیک مورچه‌های نیش زن جزایر مسکونی ابوموسی- قشم – کیش- هرمز – هنگام و لارک از توابع استان هرمزگان در خلیج‌فارس است و به عنوان مثال جزیره قشم بزرگ‌ترین جزیره خلیج‌فارس است که از 16 کشور کره زمین بزرگ‌تر است . با توجه به ناشناخته بودن شرایط زیست‌محیطی این زیستگاه‌ها و عوامل مخاطره انگیز برای مردم ساکن و یا مهاجر در این مکان و نیز گزارشات متعدد از گزش نوع خاصی از مورچه‌ها این تحقیق انجام گرفت.
روش‌ها: این مطالعه توصیفی- مقطعی از بهار سال 1390 تا پاییز همان سال در شش جزیره روی مورچه‌های آتشین به سه روش نمونه‌برداری 1- مستقیم 2- متمرکز 3- استفاده از تله گودالی انجام گرفت.
یافته‌ها: در طی این تحقیق جمعاً از 1718 نمونه مورچه که،از دو جزایر جمع‌آوری گردید. نمونه‌های جمع‌آوری شده با استفاده از کلید شناسایی در آزمایشگاه دانشگاه اولم آلمان و موزه حشره‌شناسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران شناسایی گردیدند که گونه‌ها Pachycondyla sennaarensis تشخیص داده شد.
 نتیجه‌گیری: اثرات نیش مورچه‌ها اگرچه خطرناک نبوده و به شوک و مرگ منتهی نمی‌شود، ولی باعث ایجاد درد و خارش و سوزش زیاد و نیز سلب آسایش انسان‌ها می‌شود، بنابراین اقدامات پیشگیرانه و نیز کنترل این مورچه‌ها می‌بایست انجام گیرد و باید در خصوص اکولوژی و رفتار زیست‌محیطی این‌گونه بهداشتی پژوهش‌های بیشتری صورت پذیرد.
واژه‌های کلیدی: مورچه آتشین- جزایر- جنس پاچاکوندیلا سنارنسیس
متن کامل [PDF 350 kb]   (2174 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1391/8/22 | پذیرش: 1392/9/3 | انتشار: 1392/9/3


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 15، شماره 3 - ( پاییز 1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها