[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 22، شماره 5 - ( مرداد 1399 ) ::
جلد 22 شماره 5 صفحات 475-466 برگشت به فهرست نسخه ها
صلاحیت حرفه‌ای پرستاران نظامی در بلایا و حوادث غیرمترقبه: مروری نظام مند
لیلا لطفیان، فاطمه حبیبی، محمد علی خوشنویس، محمد مهدی سالاری*، سعید زیوری
دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج)، تهران، ایران ، mmsalaree@gmail.com
چکیده:   (2531 مشاهده)
زمینه و هدف: پرستاران در پاسخ‌دهی به بلایای طبیعی نقش مهمی را ایفا می‌نمایند. این مطالعه با هدف توصیف ابعاد عملکردی و صلاحیت‌های حرفه‌ای پرستاران نظامی در بلایا و حوادث غیرمترقبه انجام شده است.
روش‌ها: این مطالعه مروری نظام مند است. بدین لحاظ به منظور بررسی و تبیین صلاحیت حرفه‌ای پرستاران نظامی در بلایا و حوادث، 100 مقاله مرتبط با موضوع از طریق جستجو در پایگاه‌های معتبر علمی فارسی و انگلیسی زبان مانند: Scopus, Elsevier, PubMed, ISI Web of Science, Cochrane Library, ProQuest. Google Scholar  و SID در بازده زمانی اول ژانویه2000تا 30جولای 2019 و با بکارگیری واژگان کلیدی آمادگی در بلایا و بحران (Emergence or Disaster Preparedness) و صلاحیتهای پرستاری در بلایا و بحران (Core Competency of nurses in Disaster or Emergence) و پرستاری و پرستاران نظامی (Military nursing or Military Nurses) و نقش پرستاری نظامی (Role of Military Nursing) در عنوان و چکیده انتخاب شد. پس از لحاظ کردن معیارهای ورود و خروج مجموعاً تعداد13 مقاله مرتبط با موضوع پژوهش مطالعه و بررسی شد.
یافته‌ها: نقشهای پرستاران را میتوان در سه حیطه صلاحیت حرفهای، فرماندهی و رهبری و عملیاتی تقسیم بندی کرد. از جمله نقش‌های ذکر شده شامل: مراقبت مبتنی بر صلاحیت‌های حرفهای، صلاحیتهای سازمانی، رهبری و مدیریت تیمهای درمانی، مراقبتهای حیاتی و ویژه در شرایط سخت، انتقال و تخلیه ایمن مجروحین و مصدومین، مراقبت از مصدومین حوادث (شیمیایی، بیولوژیکی، رادیولوژیکی، هستهای و انفجاری)، حفاظت از خود و دیگران (حفاظت شخصی)، تریاژ در صحنه نبرد، تاب آوری اخلاقی و حمایت روانی، مراقبت از افراد آسیب پذیر و پرخطر و نقشهای خارج از حیطه پرستاری بود. اگرچه بخشی از این نقشها با نقش پرستاران غیر نظامی همپوشانی دارد، اما برخی دیگر بر نقش‌های خاص و منحصر به فرد پرستاران نظامی تاکید شده‌اند.
نتیجه‌گیری: نظر به ضرورت ارائه خدمات با کیفیت و ایمن در بالاترین سطح ممکن از مصدومین و مجروحین در عرصه‌های مختلف به خصوص در شرایط بحران و بلایا و حضور موثر پرستار نظامی در تمامی مراحل بلایا؛ لازم است کلیه پرستاران نظامی به منظور اجرای برنامه‌های مراقبتی- درمانی از مصدومین در شرایط بحران از آموزش و توسعه دانش مفید در این زمینه بهره مند شوند.
واژه‌های کلیدی: آمادگی در بلایا، بحران، پرستاری نظامی، حوادث غیر مترقبه، صلاحیت حرفه‌ای پرستاران.
متن کامل [PDF 992 kb]   (1391 دریافت)    
نوع مطالعه: مروري | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1398/3/25 | پذیرش: 1398/11/3 | انتشار: 1399/5/19
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Lotfian L, Habibi F, Khoshnevis M A, Salaree M M, Zivari S. Military Nurses' Professional Competencies in Disasters and Emergency: Systematic Review. J Mil Med 2020; 22 (5) :466-475
URL: http://militarymedj.ir/article-1-2249-fa.html

لطفیان لیلا، حبیبی فاطمه، خوشنویس محمد علی، سالاری محمد مهدی، زیوری سعید. صلاحیت حرفه‌ای پرستاران نظامی در بلایا و حوادث غیرمترقبه: مروری نظام مند. مجله طب نظامی 1399; 22 (5) :475-466

URL: http://militarymedj.ir/article-1-2249-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 22، شماره 5 - ( مرداد 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4540