[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 8، شماره 3 - ( پاییز 1385 ) ::
جلد 8 شماره 3 صفحات 174-165 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی عوامل مرتبط با ناسازگاری زناشویی در جانبازان مبتلا به PTSD
خدابخش احمدی*، علی زارعی محمود آبادی، علیرضا عرب‌نیا
، Kh_ahmady@yahoo.com
چکیده:   (27907 مشاهده)

مقدمه. تحقیقات نشان داده است که افراد مبتلا به PTSD از مشکلات زناشویی بیشتری رنج می‌برند و همسران آنها از احساس رضایت زناشویی کمتری برخوردارند. بر این اساس تحقیق حاضر درصدد بر آمده است تا برخی عوامل مرتبط با ناسازگاری زناشویی را در بین جانبازان مبتلا به PTSD شناسایی و تعیین کند.

مواد و روش کار. در این پژوهش که به روش همبستگی انجام شد ، تعداد 110 نفر جانباز مبتلا به اختلال PTSD ، انتخاب و مورد بررسی قرار گرفتند. ابزارهای مورد استفاده برای جمع‌آوری اطلاعات عبارت بودند از آزمون رضایت زناشویی انریچ، مقیاس تشخیص PTSD و چک لیست اختلالات جنسی مبتنی بر نسخه چهارم DSM . داده‌های جمع‌آوری شده با استفاده از شاخص‌های آماری از قبیل محاسبه فراوانی، درصد، میانگین و ضریب رگرسیون مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

نتایج. نتایج نشان داد که حدود 5/45% از جانبازان مبتلا به PTSD از ازدواج و روابط زناشویی خود ناراضی هستند و بین مشکلات جنسی و شدت علائم PTSD و ناسازگاری زناشویی رابطه مثبت و معنی‌داری وجود دارد (05/0 P< ). مشکلات جنسی و شدت علائم PTSD مهم‌ترین عامل در پیش‌بینی میزان ناسازگاری زناشویی در بین جانبازان دچار اختلال PTSD هستند.

بحث. مطابق نتایج، لازم است مداخلات خانواده درمانی و به ویژه زوج درمانی جزء برنامه‌های اصلی در درمان جانبازان PTSD قرار گیرد. این درمان‌ها بر بهبود روابط دوتایی و روابط جنسی متمرکز شود.

واژه‌های کلیدی: ناسازگاری زناشویی، اختلالات جنسی، جانبازان PTSD .
متن کامل [PDF 162 kb]   (4135 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1386/2/20 | انتشار: 1385/7/23
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ahmadi K., Zarei A., Arabnia A. R.. The Study of Effective Factors on Fmarital aladjusment Among Veterans with PTSD . J Mil Med. 2006; 8 (3) :165-174
URL: http://militarymedj.ir/article-1-234-fa.html

احمدی خدابخش، زارعی محمود آبادی علی، عرب‌نیا علیرضا. بررسی عوامل مرتبط با ناسازگاری زناشویی در جانبازان مبتلا به PTSD. مجله طب نظامی. 1385; 8 (3) :174-165

URL: http://militarymedj.ir/article-1-234-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 8، شماره 3 - ( پاییز 1385 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4343