[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 22، شماره 9 - ( آذر 1399 ) ::
جلد 22 شماره 9 صفحات 922-908 برگشت به فهرست نسخه ها
ساخت و اعتباریابی مقیاس تأثیر معلولیت در جانبازان و معلولین
یاسر رضاپورمیرصالح ، الهه مکاریان پور ، راضیه امینی*
گروه مشاوره، دانشکده علوم انسانی و اجتماعی، دانشگاه اردکان، اردکان، ایران ، r.amini@stu.ardakan.ac.ir
چکیده:   (1169 مشاهده)
زمینه و هدف: جانبازان و معلولین جسمی، اغلب در معرض مشکلاتی همچون تبعیضات اجتماعی، نداشتن زندگی مستقل و عدم امکان مشارکت در فعالیت­های روزمره نسبت به بقیه افراد قرار دارند. هدف این پژوهش ساخت و اعتباریابی مقیاس معلولیت بر زندگی فردی، اجتماعی و خودپنداره جانبازان و معلولین جسمی-حرکتی است.
روشها: این پژوهش در قالب یک طرح توصیفی از نوع همبستگی در سال 1397 انجام شد. به این منظور، از بین تمامی جانبازان و معلولین ناتوان جمسی-حرکتی تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران و بهزیستی شهر اصفهان، تعداد 280 نفر به شیوه نمونه­گیری در دسترس انتخاب شدند. ابزارهای پژوهش عبارت بود از مقیاس تأثیر معلولیت (Disability Impact Scale)، که بر اساس پیشینه پژوهشی و مصاحبه با جانبازان و معلولین جسمی در یک مقیاس 5 درجه­ای لیکرت طراحی شد، عزّت‌نفس روزنبرگ (Rosenberg Self-Esteem Scale)، خود پنداره بک (SelfBeck Concept) و آزمون احساس کهتری (Inferiority Scale). داده­های گردآوری شده با استفاده از تحلیل عاملی اکتشافی و همبستگی پیرسون با نرم‌افزار SPSS نسخه 21 تجزیه و تحلیل شدند. به‌منظور تعیین پایایی نیز از روش‌های آزمون- بازآزمون و محاسبه ضریب آلفای کرونباخ استفاده شد.
یافته‌ها: مقیاس تأثیر معلولیت در جانبازان و معلولین از روایی محتوایی و صوری قابل قبولی برخوردار بود. تحلیل عاملی اکتشافی نشان داد 53 گویه از تعداد گویه‌های اولیه طراحی شده باقی ماند و این گویه‌ها از 14 عامل احساس حقارت، آرزوی خیالی، حمایت خانواده، اجتناب از معلولیت، انزوای اجتماعی، ناامیدی، ارتباط با اطرافیان، محرومیت عاطفی، پذیرش معلولیت، نگرش اطرافیان، توانمندی، پذیرش مسئولیت، احساس درماندگی، انزوای عاطفی اشباع شده است. مقیاس تأثیر معلولیت دارای روایی همگرای معنی‌داری با نمره‌های مقیاس عزّت‌نفس روزنبرگ (0/47)، خودپنداره بک (0/31) و روایی واگرا با مقیاس احساس (0/57) حقارت بود. همبستگی نمره­های آزمودنی­ها در دو بار اجرای آزمون به فاصله زمانی یک هفته (0/83) معنی­ دار بود و نشان از پایایی بازآزمایی خوب مقیاس می­داد (0/001>p). همچنین ضریب آلفای کرونباخ ضریب آلفای کرونباخ نمره کلّی مقیاس تأثیر معلولیت 0/87 به‌دست آمد که نشان از پایایی درونی قابل قبول این مقیاس می­داد.
نتیجه‌گیری: مقیاس تأثیر معلولیت در جانبازان و معلولین از پایایی و روایی مطلوبی برخوردار بوده و می­تواند به‌عنوان ابزاری مناسب، جنبه­های تأثیر معلولیت بر زندگی فردی، اجتماعی و خودپنداره جانبازان را مورد بررسی قرار دهد.
واژه‌های کلیدی: معلولیت، جانبازان، مقیاس، روایی، پایایی
متن کامل [PDF 990 kb]   (418 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1398/11/5 | پذیرش: 1399/7/17 | انتشار: 1399/8/19
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rezapour Mirsaleh Y, Makarianpour E, Amini R. Designing and validation of the Disability Impact Scale for Veterans and Disabled Individuals. J Mil Med. 2020; 22 (9) :908-922
URL: http://militarymedj.ir/article-1-2395-fa.html

رضاپورمیرصالح یاسر، مکاریان پور الهه، امینی راضیه. ساخت و اعتباریابی مقیاس تأثیر معلولیت در جانبازان و معلولین. مجله طب نظامی. 1399; 22 (9) :922-908

URL: http://militarymedj.ir/article-1-2395-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 22، شماره 9 - ( آذر 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4355