[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 22، شماره 9 - ( آذر 1399 ) ::
جلد 22 شماره 9 صفحات 990-980 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر فعالیت ورزشی کراس‌فیت بر جنبه‌‌های مختلف آمادگی ‌جسمانی، با تاکید بر آمادگی ‌جسمانی نیروهای نظامی: مروری روایتی
بهمن عباسی، مهدی باغین زاده*
کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی، دانشگاه شاهد، تهران، ایران ، mbaghinzadeh@gmail.com
چکیده:   (3335 مشاهده)
کراس­فیت یک برنامه تمرینی است که به منظور ایجاد آمادگی ­جسمانی بصورت عمومی و فراگیر طراحی شده است که این تمرینات باعث بهبود در هر 10 عرصه تناسب اندام از جمله استقامت قلبی-عروقی و تنفسی، استقامت و قدرت عضلانی، توان، انعطاف­پذیری، سرعت، هماهنگی و چابکی می­شود. این امر به ویژه برای جمعیت نظامی حائز اهمیت است که برای پاسخگویی به ماموریت­های خاص شغلی و جنگی باید از آمادگی بدنی برتر برخوردار باشند.
یافته­ها نشان می­دهد تمرینات کراس­فیت و سایر برنامه­های آمادگی­جسمانی، ارتش ایالت متحده را با موقعیت­های بی­نظیری برای بهبود سطوح آمادگی­جسمانی سربازان مواجه کرده است و همچنین موجب یک پاسخ تمرینی حاد قلبی-عروقی و افزایش قابل­توجهی در میزان آمادگی (یعنی عملکرد هوازی و بی­هوازی) می­شود. پژوهش­ها نشان داده است تمرینات کراس­فیت باعث افزایش معنادار در محتوای موادمعدنی استخوان پاها و تنه مردان و زنان شده است.
نتایج مطالعات محدود در زمینه تمرین کراس­فیت نشان می­دهد که این فعالیت ورزشی موجب توسعه آمادگی­جسمانی افراد شرکت­کننده می­شود. با توجه به مستندات موجود در صورتی که تمرین کراس­فیت با شدت، مدت و نظارت مناسب صورت گیرد، تغییرات فیزیولوژیکی آن می­تواند کمک­کننده توان رزم نیروهای نظامی باشد. با توجه به مطالعات انجام شده رژیم­های غذایی کربوهیدراتی اهمیت ویژه­ای پیدا می­کنند، تمرین کراس‌فیت همراه با رژیم­های غذایی کم­کربوهیدرات منجر به کاهش توده چربی بدن و رژیم­های پر­کربوهیدرات منجر به عملکرد بهتر می­شود. مطالعات نشان داده­اند فعالیت ورزشی کراس­فیت با ایجاد انگیزه­های ذاتی موجب بهبود حس لذت بردن از فعالیت ورزشی، احساس رضایت، انگیزه و بهبود خلق و خو و کاهش تنش همراه است. آسیب­های ناشی از فعالیت ورزشی کراس­فیت دارای نیم­رخی مشابه و یا حتی پایین­تر از سایر رشته­های ورزشی است، و سبب بهبود آمادگی­جسمانی کلی مشابه و یا حتی بهتر از تمرین­های سنتی مانند دویدن مسافت­های طولانی و تمرین قدرتی می­شود. لذا باتوجه به مطالعات موجود می­توان عنوان کرد تمرین کراس­فیت در کنار سایر برنامه­های آمادگی­جسمانی کمک­کننده توان رزم نیروهای نظامی است، اما همچنان در این زمینه نیاز به انجام مطالعات بیشتر احساس می­شود.

واژه‌های کلیدی: کراس‌فیت، آمادگی‌جسمانی، نیروهای نظامی
متن کامل [PDF 806 kb]   (2651 دریافت)    
نوع مطالعه: مروري | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1398/11/6 | پذیرش: 1399/7/11 | انتشار: 1399/8/19
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Abbasi B, Baghinzadeh M. Impact of CrossFit Workouts on Different Aspects of Physical Fitness, with Emphasis on Military Fitness: Narrative Review. J Mil Med 2020; 22 (9) :980-990
URL: http://militarymedj.ir/article-1-2396-fa.html

عباسی بهمن، باغین زاده مهدی. تاثیر فعالیت ورزشی کراس‌فیت بر جنبه‌‌های مختلف آمادگی ‌جسمانی، با تاکید بر آمادگی ‌جسمانی نیروهای نظامی: مروری روایتی. مجله طب نظامی 1399; 22 (9) :990-980

URL: http://militarymedj.ir/article-1-2396-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 22، شماره 9 - ( آذر 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4538