:: دوره 22، شماره 12 - ( اسفند 1399 ) ::
جلد 22 شماره 12 صفحات 1251-1259 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی ذهن‌آگاهی بر کنش‎های اجرایی و راهبردهای مثبت تنظیم هیجان سرباز دانشجویان پدافند هوایی شمال شرق امام رضا(ع)
محمد ابراهیم حکم آبادی*، فائزه بهمنی، نسرین گودرزی، محمود بهنامی نیا، جواد غفوری نسب، محمد مهدی صادقی خباز
مرکزتنحقیقات روانپزشکی و علوم رفتاری، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران ، ebi.hokmabady@gmail.com
چکیده:   (399 مشاهده)
زمینه و هدف: سربازی دوره­ای است که می­تواند برای برخی از سربازان، بستری برای تنش و آسیب‌های روانی باشد. پژوهش حاضر با هدف بررسی اثربخشی درمان ذهن­آگاهی بر راهبردهای مثبتن تنظیم هیجان و کنش­های اجرایی سرباز دانشجویان انجام شد.
روشها: پژوهش حاضر نیمه آزمایشی از نوع پیش آزمون-پس آزمون با گروه گواه و پس آزمون بود. جامعه پژوهش شامل سرباز دانشجویان حاضر در مرکز پدافند هوایی شمال شرق امام رضا (ع) در شهر مشهد بود. 40 سرباز با روش نمونه­گیری در دسترس انتخاب شدند و ضمن دارا بودن ملاک­های ورود، به صورت تصادفی در دو گروه جایگذاری شدند. ابزار مورد استفاده در این پژوهش پرسشنامه راهبردهای تنظیم هیجان و نرم افزار آزمون برج لندن بود که در پیش آزمون و پس آزمون بر روی نمونه پژوهش اجرا شدند.
یافته‌ها: نتایج به‌دست آمده نشان داد که مداخلات ذهن­آگاهی توانسته تاثیر معناداری بر افزایش میانگین اعضای گروه آزمایش در کنش­های اجرایی (001/0>P) و بهبود سطح راهبردهای تنظیم هیجان (001/0>P) داشته باشد.
نتیجه‌گیری: با توجه به اثربخشی معنادار ذهن­آگاهی بر متغیرهای پژوهش، به نظر می‌رسد اجرای این روش درمانی در سطوح گسترده جامعه سربازان، می­تواند سلامت روان این قشر از جامعه را بهبود بخشد.
واژه‌های کلیدی: ذهن‌آگاهی، راهبردهای تنظیم هیجان، کنش‌های اجرایی، سربازان.
متن کامل [PDF 806 kb]   (137 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1399/1/5 | پذیرش: 1399/11/28 | انتشار: 1399/12/19XML   English Abstract   Printدوره 22، شماره 12 - ( اسفند 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها