:: دوره 4، شماره 4 - ( زمستان 1381 ) ::
جلد 4 شماره 4 صفحات 236-231 برگشت به فهرست نسخه ها
استرس در خلبانان نظامی: بررسی شیوع علایم اختلالات روان‌شناختی و فرسودگی شغلی در خلبانان
ایرج یاسایی*، خدابخش احمدی، علیرضا کولیوند
چکیده:   (38127 مشاهده)

  این تحقیق با هدف شناسایی اختلالات روانی شایع و میزان فرسودگی شغلی در بین خلبانان با انتخاب تصادفی تعداد 35 نفر از خلبانان سپاه انجام گرفت. برای جمع‌آوری اطلاعات از آزمون SCL90 و آزمون فرسودگی شغلی استفاده گردید. اطلاعات به‌دست آمده با استفاده از روش‌های آمار توصیفی هم‌چون میانگین، انحراف استاندارد و ضریب هم‌بستگی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت،

  نتایج حاصل از تحقیق نشان داد، شاخص کلی شدت علایم بیماری در بین گروه مورد بررسی بیشتر از جامعه عادی است و به‌طور کلی حدود 5/8% از افراد دارای علایم اختلالات روانی هستند. شیوع علایمی از اختلالات پارانوئید، شکایات جسمانی، اضطراب و پرخاشگری بیش از سایر اختلالات است. ازسوی دیگر مطالعه نشان داد که بین فرسودگی شغلی و میزان علایم اختلالات روان‌شناختی رابطه معنی داری وجود دارد . به‌علاوه ‌هم‌بستگی بین فرسودگی شغلی و اختلالات پارانوئید، شکایات جسمانی ، اضطراب و افسردگی بیش از سایر اختلالات بود.

  براساس نتایج حاصل، اصلاح و بهبود سیستم گزینش دانشجویان خلبانی و استفاده از ابزارهای معتبر روان‌شناختی در گزینش و ایجاد برنامه‌های مشاوره‌ای برای کاهش میزان استرس خلبانان و آموزش شیوه‌های مواجه با استرس برای خلبانان را پیشنهاد می‌دهند. 

واژه‌های کلیدی: اختلال روان‌شناختی، فرسودگی شغلی، استرس خلبانان
متن کامل [PDF 137 kb]   (4731 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1386/3/10 | انتشار: 1381/10/25


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 4، شماره 4 - ( زمستان 1381 ) برگشت به فهرست نسخه ها