:: دوره 23، شماره 4 - ( تیر 1400 ) ::
جلد 23 شماره 4 صفحات 302-291 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی وضعیت مراقبت های دندانپزشکی مبتنی بر شواهد (EBD) در مرکز دندانپزشکی شهید شکری در سال 1398
الهه طهماسبی ، محسن یزدانیان* ، اسماعیل رفیعی ، نوید یراقی ، مازیار کرمعلی
مرکز تحقیقات پیشگیری از بیماری های دهان و دندان، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)، تهران، ایران ، myazdaniandr@gmail.com
چکیده:   (1324 مشاهده)
زمینه و هدف: دندانپزشکی مبتنی بر شواهد (EBD) رویکرد جدیدی برای حفظ سلامت و بهداشت دهان می‌باشد که نیازمند تلفیق مناسب شواهد علمی، تشخیص‌ها، مهارت های کلینیکی دندانپزشک و همچنین نیازها و اولویت‌های درمانی بیمار است. پژوهش حاضر با هدف بررسی وضعیت مراقبت‌های دندانپزشکی مبتنی بر شواهد (EBD) در مرکز دندانپزشکی شهید شکری انجام شده است.
روش‌ها: پژوهش حاضر از نوع کاربردی و یک مطالعه توصیفی تحلیلی که به روش مقطعی در سال 1398 انجام شد. جامعه آماری شامل کلیه دندانپزشکان شاغل در مرکز دندانپزشکی شهید شکری بودند و به روش نمونه­‌گیری ساده انجام شد. گردآوری داده­‌ها از طریق مطالعه کتابخانه‌­ای و مشاهده میدانی با ابزار پرسشنامه و چک لیست محقق ساخته در زمینه EBD انجام شد. تجزیه و تحلیل داده­‌ها با استفاده از نرم افزار SPSS، روش­‌های تحلیل آماری و آزمون همبستگی پیرسون صورت گرفت.
یافته‌ها: میانگین امتیاز آگاهی دندانپزشکان در زمینه EBD معادل 34/27± 0/685 ، امتیاز نگرش 32/73± 0/641  و امتیاز دسترسی منابع شواهد بالینی 33/57± 0/638  بدست آمد. بین سطح آگاهی دندانپزشکان با رشته تحصیلی و سابقه رابطه معنادار بود. بین سطح نگرش با سن و رشته تحصیلی رابطه معنادار بود. در حیطه دسترسی دندانپزشکان به منابع شواهد بالینی بین سطح دسترسی با سن و رشته تحصیلی رابطه معنادار بود. میزان استفاده دندانپزشکان از گایدلاین‌ها در بخش‌های منتخب دارای طیف متوسط به بالا بود که در بخش پروتز وضعیت عملکرد دندانپزشکان خوب ارزیابی شد. راهنماهای بالینی (گایدلاین‌ها) بخش پریو، اندو، ارتودنسی و ترمیم به روز رسانی شدند.
نتیجه‌گیری: درکل وضعیت مراقبت‌های دندانپزشکی مبتنی بر شواهد در مرکز دندانپزشکی شهید شکری و جزئیات این مهارت بر اساس مولفه‌های آن متوسط ارزیابی شد. نگرش منفی در این زمینه وجود نداشت اما نیاز به تقویت، بسترسازی و ایجاد شرایط مناسب برای فعالیت دندانپزشکان این مرکز در زمینه EBD  وجود دارد. برگزاری دوره‌های آموزشی جامع، گفتمان سازی، طراحی نظامات استقرار ، ایجاد مکانیسم ارزیابی مبتنی بر EBD  و به روز رسانی گایدلاین‌ها در مرکز دندانپزشکی شهید شکری پیشنهاد می‌گردد.
واژه‌های کلیدی: دندانپزشکی مبتنی بر شواهد (EBD)، دندانپزشک، آگاهی، دانش، نگرش، گایدلاین.
متن کامل [PDF 948 kb]   (562 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1399/5/21 | پذیرش: 1400/3/11 | انتشار: 1400/4/19XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 23، شماره 4 - ( تیر 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها