[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 24، شماره 2 - ( اردیبهشت 1401 ) ::
جلد 24 شماره 2 صفحات 1074-1068 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رابطه بین توانایی تصویرسازی ذهنی و عملکرد دانشجویان خلبانی ارتش هنگام انجام تکالیف پیش بینی در شرایط آب و هوایی متفاوت
امین رجبی تاج امیر، رضا سبزواری راد*
گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه افسری امام علی (ع)، تهران، ایران ، sabzevarireza63@yahoo.com
چکیده:   (461 مشاهده)
زمینه و هدف: نقش پیش‌­بینی انطباقی و تمرینات ذهنی در ارگان­‌های نظامی بویژه درخلبانان جهت نیل به موفقیت در ماموریت­‌ها برجسته می‌­باشد. بنابراین هدف از مطالعه حاضر، بررسی رابطه بین توانایی تصویرسازی ذهنی و عملکرد دانشجویان خلبانی ارتش با سطوح مختلف مهارتی هنگام انجام تکالیف پیش‌­بینی در شرایط آب و هوایی متفاوت می‌­باشد.
روشها: در این مطالعه تعداد 19 دانشجوی نظامی با دامنه سنی 25-18 سال و بدون مشکل بینایی و به صورت نمونه در دسترس از بین 50 دانشجو انتخاب شدند. در ابتدا تمامی آزمودنی­‌ها پرسشنامه وضوح تصویرسازی حرکتی را تکمیل نمودند و تکالیف مربوط به پیش‌­بینی با استفاده از دستگاه شبیه­‌ساز تیراندازی را در سه مرحله شامل تیراندازی به هدف ثابت، تیراندازی به هدف متحرک و در نهایت تیراندازی به هدف متحرک در شرایط باد را اجرا نمودند و امتیازات کسب شده توسط هر آزمودنی در هر مرحله ثبت و در نهایت امتیاز کلی هر آزمودنی محاسبه گردید. جهت نرمال بودن توزیع داده‌­ها از آزمون کولموگروف اسمیرنوف و جهت مقایسه معنی­‌داری بین گروه­‌ها از آزمون تحلیل واریانس با اندازه­‌های مکرر و جهت سنجش همبستگی بین متغیرها از ضریب همبستگی پیرسون و با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 16 استفاده گردید.
یافته‌ها: اختلاف معنی‌­داری بین سه وضعیت تیراندازی با استفاده از آزمون تحلیل واریانس با اندازه‌­های مکرر مشاهده گردید (0/003P<). بین وضعیت ثابت با انجام تکالیف پیش­‌بینی در وضعیت متحرک (0/023P<) و متحرک با حضور شرایط وزش باد (0/017P<) تفاوت معنی­‌داری مشاهده گردید. همچنین توانایی پیش‌­بینی دانشجویان خلبانی در مقایسه با دانشجویان غیرخلبانی به ترتیب در وضعیت متحرک (35/50) و متحرک با وزش باد (35/50)، بیشتر بود ولی تفاوت معناداری بین دو گروه مشاهده نشد (0/05P>) و در پایان رابطه مستقیمی بین هیچکدام از انواع تصویرسازی و نتایج تکالیف پیش‌­بینی مشاهده نگردید.
نتیجه‌گیری: پیش‌­بینی انطباقی و تمرینات ذهنی در ارگان­‌های نظامی بویژه درخلبانان به دلیل وجود اهداف فراوان متحرک هنگام پرواز مانند عملیات تعقیب یک جنگنده یا خودرو و مورد هدف قرار دادن آن در نقطه و زمان مورد نظر از اهمیت بالایی برخوردار است و داشتن این مهارت، افزایش دقت و سرعت تصمیم­گیری و در نهایت موفقیت آن­‌ها در اجرا و عملیات نظامی را به­‌دنبال دارد.
واژه‌های کلیدی: تصویرسازی ذهنی، توانایی تصویرسازی ذهنی، پیش بینی، خلبان.
متن کامل [PDF 636 kb]   (136 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1399/5/21 | پذیرش: 1401/2/28 | انتشار: 1401/2/19
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rajabi Taj Amir A, Sabzevari Rad R. Exploring the Relation Between Imagery Ability and Performance While Doing Anticipation Tasks in Different Weather Conditions: The Case of Army Student Pilots. J Mil Med. 2022; 24 (2) :1068-1074
URL: http://militarymedj.ir/article-1-2716-fa.html

رجبی تاج امیر امین، سبزواری راد رضا. بررسی رابطه بین توانایی تصویرسازی ذهنی و عملکرد دانشجویان خلبانی ارتش هنگام انجام تکالیف پیش بینی در شرایط آب و هوایی متفاوت. مجله طب نظامی. 1401; 24 (2) :1074-1068

URL: http://militarymedj.ir/article-1-2716-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 24، شماره 2 - ( اردیبهشت 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4419