[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 23، شماره 9 - ( آذر 1400 ) ::
جلد 23 شماره 9 صفحات 729-721 برگشت به فهرست نسخه ها
امداد و انتقال در مراقبت پیش بیمارستانی بهداری رزمی: تحلیل مفهوم با رویکرد واکر واوانت
حمید رضا غلامی ، حسین محمودی* ، سید طیب مرادیان
مرکز تحقیقات تروما و گروه داخلی جراحی، دانشکده پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (عج)، تهران، ایران ، h.mahmoudi@bmsu.ac.ir
چکیده:   (734 مشاهده)
زمینه و هدف: مراقبت پیش بیمارستانی، مفهومی چندبعدی است و تعاریف زیادی درباره آن وجود دارد، اما هنوز مفهوم امداد و انتقال در مراقبت پیش بیمارستانی، انتزاعی است. پژوهش حاضر باهدف واضح‌سازی مفهوم امداد و انتقال در مراقبت پیش بیمارستانی بهداری رزمی انجام شد.
روش‌ها: این مطالعه که در آن از رویکرد واکر واوانت برای تکامل مفهوم امداد و انتقال استفاده‌ شده است، این رویکرد، یکی از روش‌های مفهوم‌پردازی و تکامل مفهوم است که نهایتاً به توسعه تئوری می‌انجامد، در این مطالعه ابتدا واژه های امداد و انتقال ،مراقبت پیش بیمارستانی : "First aid" و "transportation"،"prehospital care" در بانک‌های اطلاعاتی PubMed، Web of Sciences، Ovid، Iran Medex، Magiran، SID جستجو شد. معیار ورود به مطالعه مقالات معتبر داخلی و خارجی در بین سال‌های 2010 تا 2020 بود. از تعداد 728 مقاله شناسایی‌شده، 88 عنوان مقاله بررسی شد، مقالات بدون ارتباط و یا فاقد متن کامل حذف شدند. در نهایت 9 مقاله براساس مراحل تحلیل واکر و اوانت; تعریف، کاربردها، ویژگی ها، مقدمات، پیامدها و ارجاعات تجربی، مفهوم امداد و انتقال در مراقبت پیش بیمارستانی استخراج شد.
یافته‌ها: تحلیل مفهوم نشان داد که مفهوم امداد و انتقال با واژه‌هایی چون یاری‌رساندن، مراقبت‌های فوری و آنی، حفظ حیات هم‌ردیف است. این مفهوم فرایندی پیچیده است که با مفاهیم پاسخ‌گویی سریع، نجات زندگی، تعهد، تخصص، احساس مسئولیت مشخص می‌شود و با واژه‌های بی‌مسئولیتی، وقت‌گذرانی در تضاد است. این مفهوم با امداد و نجات مفهوم مرزی و مراقبت پیش بیمارستانی و خود امدادی و دگر امدادی در بهداری رزمی مرتبط است.
نتیجه‌گیری: شناسایی و تحلیل مفهوم امداد و انتقال در جهت افزایش دانش برای ایجاد تحول در بهداری رزمی و بحران ها بیشترین کاربرد را داشته و کاملاً وابسته به زمینه بوده و تحت تأثیر شرایط اقلیمی، فرهنگ، سطح سواد، آموزش های همگانی، وضعیت بهداشت جامعه، ارتباطات و دستورالعمل‌ها قرارگرفته و با ارائه خدمات مراقبتی پیش بیمارستانی کارکنان درمانی بخصوص پرستاران از نظر کمی و کیفی ارتباط دارد. هر چه امداد و انتقال از نظر مهارتی کاملتر باشد، نجات زندگی بیشتر خواهد بود. مسئولیت‌­پذیری و تعهد دو واژه­‌ای است که به امداد و انتقال اعتبار می‌بخشد.
واژه‌های کلیدی: امداد، انتقال بیمار، مراقبت پیش بیمارستانی، تحلیل مفهوم، بهداری رزمی.
متن کامل [PDF 934 kb]   (334 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1399/5/23 | پذیرش: 1400/9/3 | انتشار: 1400/9/19
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Gholami H, Mahmoudi H, Moradian S T. First Aid and Transportation in Combat Pre-Hospital Care: Concept Analysis with Walker and Avant Approach. J Mil Med. 2021; 23 (9) :721-729
URL: http://militarymedj.ir/article-1-2718-fa.html

غلامی حمید رضا، محمودی حسین، مرادیان سید طیب. امداد و انتقال در مراقبت پیش بیمارستانی بهداری رزمی: تحلیل مفهوم با رویکرد واکر واوانت. مجله طب نظامی. 1400; 23 (9) :729-721

URL: http://militarymedj.ir/article-1-2718-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 23، شماره 9 - ( آذر 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.09 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4410