:: دوره 23، شماره 4 - ( تیر 1400 ) ::
جلد 23 شماره 4 صفحات 319-311 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر چهار هفته مکمل‌یاری مجزا و همزمان لوسین و تورین بر شاخص های کوفتگی عضلانی تاخیری و میزان درک درد عضلانی پس از فعالیت مقاومتی برونگرا
فواد عسجدی ، نگین کردی ، توحید خانواری ، ارد مهاجر ایروانی ، محمد صمدی*
مرکز تحقیقات فیزیولوژی ورزشی، پژوهشکده سبک زندگی، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)، تهران، ایران ، samadi.mohammad@yahoo.com
چکیده:   (1428 مشاهده)
زمینه و هدف: کوفتگی عضلانی تاخیری پس از ورزش مقاومتی برونگرا که معمولا جزئی از تمرینات نظامی می‌باشد، احتمالاً در اثر آسیب ساختار عضلانی بوجود می‌آید. تغذیه با ایفای نقش حیاتی در هر دو فرایند­ سنتز و کاتابولیسم پروتئین می­‌تواند بر میزان آسیب عضلانی موثر باشد. هدف از پژوهش حاضر تعیین تاثیر چهار هفته مکمل­‌یاری مجزا و همزمان لوسین و تورین بر شاخص‌‌های کوفتگی عضلانی تاخیری و میزان درک درد عضلانی پس از ورزش مقاومتی برونگرا در مردان جوان غیر ورزشکار بود.
روش‌ها: در این مطالعه نیمه‌­تجربی، 48 مرد جوان غیر ورزشکار به شکل تصادفی در چهار گروه مکمل تورین + لوسین (2 گرم تورین و 0/1 گرم لوسین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز)، مکمل تورین (2 گرم تورین در روز)، مکمل لوسین (0/1 گرم لوسین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز) و دارونما (1500 میلی‌گرم مالتو دکسترین در روز) قرار گرفتند و به مدت چهار هفته از مکمل و دارونما مصرف کردند. کوفتگی عضلانی تأخیری در عضلات پایین­‌تنه با استفاده از حرکت فلکشن زانو‌، با وزنه‌ای معادل 70 درصد یک تکرار بیشینه و در 3 نوبت 15 تکراری ایجاد گردید. آنزیم‌های کراتین­‌کیناز و لاکتات دهیدروژناز سرم به روش فتومتری و میزان درک درد عضلانی با استفاده از مقیاس (PAS) در زمان‌­های پیش، بلافاصله بعد 24، 48 و 72 ساعت پس از ورزش مقاومتی برونگرا اندازه‌گیری شد.
یافته‌ها: مقایسه تغییرات فعالیت آنزیم کراتین‌کیناز و میزان درک درد عضلانی نشان داد تفاوت معنی‌­داری در مراحل مختلف پیش و پس از ورزش مقاومتی برونگرا وجود دارد (05/0>P). این تغییرات در گروه لوسین + تورین در زمان­‌های پیش آزمون تا 24 ساعت و 48 ساعت پس آزمون نسبت به گروه­‌های لوسین، تورین و دارونما معنی­‌دار بود (05/0>P). تغییرات فعالیت آنزیم لاکتات دهیدروژناز بین گروه‌ها در زمان‌های مختلف معنی‌­دار نبود.
نتیجه‌گیری: مصرف همزمان مکمل‌­های لوسین و تورین می‌تواند سبب کاهش برخی از شاخص­‌های آسیب عضلانی و میزان درک درد عضلانی پس از ورزش مقاومتی برونگرا شود.
واژه‌های کلیدی: کراتین کیناز، لاکتات دهیدروژناز، کوفتگی عضلانی تاخیری، تورین، لوسین.
متن کامل [PDF 796 kb]   (528 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1399/6/26 | پذیرش: 1400/4/19 | انتشار: 1400/4/19



XML   English Abstract   Print



بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 23، شماره 4 - ( تیر 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها