:: دوره 23، شماره 9 - ( آذر 1400 ) ::
جلد 23 شماره 9 صفحات 737-730 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی استرس، اضطراب و افسردگی و ارتباط آن با حمایت اجتماعی در سالمندان نظامی
مجتبی فتاحی اردکانی ، ژیلا محمدرضایی ، محمد سعید جدگال ، سمیه خداوندی ، مرادعلی زارعی پور*
گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی خوی، خوی، ایران ، z.morad@yahoo.com
چکیده:   (315 مشاهده)
زمینه و هدف: با افزایش سریع تعداد سالمندان لزوم توجه به سلامت روانی آن­‌ها را بیش از پیش مورد توجه قرار داده است. حمایت اجتماعی با فراهم آوردن حمایت‌های عاطفی و روانی نقش مؤثری در ارتقای سلامت روان سالمندان ایفا می‌کند. این مطالعه با هدف بررسی استرس، اضطراب و افسردگی و ارتباط آن با حمایت اجتماعی در سالمندان نظامی انجام گردید.
روش‌ها: این مطالعه از نوع توصیفی-تحلیلی است که بر روی 280 سالمند نظامی مراجعه‌کننده به بهداری با استفاده از روش نمونه‌گیری در دسترس انجام شد. افسردگی، اضطراب و استرس با استفاده از پرسشنامهDASS-21  و حمایت اجتماعی با استفاده از پرسشنامه حمایت اجتماعی فیلیپس مورد بررسی قرار گرفت. داده‌ها با نرم افزار SPSS-20 و توسط آزمون‌های کای دو، فیشر و رگرسیون خطی تحلیل شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که 49/2% از سالمندان نظامی افسردگی، 42/9% اضطراب و 31/8% استرس داشتند. افسردگی، اضطراب و استرس با تحصیلات، وضعیت تاهل، بیماری مزمن و وضعیت اقتصادی ارتباط آماری معناداری نشان داد (0/05P<). همچنین بیشترین حیطه پیشگویی‌کننده سلامت روان به‌ترتیب، حمایت خانواده (0/38 B =) و حمایت دوستان (0/34B = ) و کمترین مربوط به حمایت دیگران (0/25 B =) بود و تمام حیطه‌های حمایت اجتماعی، سلامت روان را پیشگویی و از نظر آماری معنادار بود (0/05P<).
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج مطالعه حاضر می‌توان گفت که در سالمندان نظامی، افسردگی و اضطراب بیشتر از استرس وجود دارد. حمایت خانواده و حمایت دوستان می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در سلامت روان سالمندان به‌عهده داشته باشد. لذا توجه به وضعیت سلامت روان و بکارگیری عوامل تعیین‌کننده همانند حمایت اجتماعی می‌تواند در کاهش آسیب‌های سلامت روان موثر باشد.
واژه‌های کلیدی: استرس، اضطراب، افسردگی، حمایت اجتماعی، سالمندان نظامی.
متن کامل [PDF 918 kb]   (105 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1399/10/24 | پذیرش: 1400/8/11 | انتشار: 1400/9/19XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 23، شماره 9 - ( آذر 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها