:: دوره 23، شماره 4 - ( تیر 1400 ) ::
جلد 23 شماره 4 صفحات 357-349 برگشت به فهرست نسخه ها
تبیین وضعیت شاخص های دانشگاه کارآفرین در دانشگاه علوم پزشکی نظامی در بحران کرونا
مژگان محمدی مهر*
گروه علوم آزمایشگاهی، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی آجا، تهران، ایران ، mojganmehr20@yahoo.com
چکیده:   (1227 مشاهده)
زمینه و هدف: یکی از چالش­‌های بحران کرونا، مشکلات اقتصادی است که بر اقتصاد دنیا و آموزش وارد شده است. در این میان نقش دانشگاه کارآفرین در اقتصاد دانش محور به عنوان نیروی محرکه تولید، انتقال و توزیع دانش حائز اهمیت است. هدف از پژوهش حاضر بررسی وضعیت شاخص‌­های دانشگاه کارآفرین در یک دانشگاه علوم پزشکی نظامی در بحران کرونا است.
روش‌­ها: مطالعه حاضر یک مطالعه توصیفی تحلیلی است. جامعه آماری تمام اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی نظامی مورد مطالعه بودند. 132 نفر حجم نمونه به روش نمونه‌گیری تصادفی ساده انتخاب شدند. ابزار گردآوری داده‌­ها، پرسشنامه استاندارد گیب بود. تجزیه و تحلیل داده­‌ها با کمک آزمون­‌های آماری توصیفی و استنباطی (کولموگروف– اسمیرونف، همبستگی پیرسون و فریدمن) با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 19 مورد انجام گرفت.
یافته­‌ها: نتایج این مطالعه نشان داد، وضعیت دانشگاه مورد مطالعه بر اساس 9 شاخص دانشگاه کارافرین از وضعیت نسبتاً مطلوبی برخودار است که این شاخص‌­ها عبارتند از: - مولفه‌­های چشم‏انداز، مأموریت و استراتژی دانشگاه- حاکمیت و اداره دانشگاه- چندرشته‏ای فرا رشته‌‏ای، قدرت نفوذ، دانش آموختگان، انتقال دانش، مرکز رُشد، تأمین مالی مخاطرات در تمام شرکت‌‏های مشتق از دانشگاه، بین‌المللی‌­سازی و مولفه آموزش کارآفرینانه و سرمایه‌گذاری و در دو شاخص شامل - مولفه ساختار و طرح سازمانی و - مدیریت ذی‏نفعان و ارزش‏‌های جامعه، وضعیت نامطلوبی داشت.
نتیجه­‌گیری: با توجه به نتایج مطالعه حاضر، مدیریت ذی‏نفعان و ارزش‏‌های جامعه و آموزش کارآفرینانه و سرمایه‌گذاری بیشترین تاثیر را در توسعه دانشگاه علوم پزشکی نظامی مورد مطالعه در جهت یک دانشگاه کارآفرین داشت. لذا برای مقابله با تاثیرات اقتصادی بحران کرونا توصیه می­‌گردد مسئولان و مدیران دانشگاه بستر مناسبی برای پرورش خلاقیت و کارآفرینی در پاسخ به نیازهای اقتصادی دانشگاه فراهم آورند.
واژه‌های کلیدی: کارآفرینی، دانشگاه، مدل گیب، کرونا، بحران.
متن کامل [PDF 512 kb]   (483 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1399/11/6 | پذیرش: 1400/3/19 | انتشار: 1400/4/19XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 23، شماره 4 - ( تیر 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها