:: دوره 23، شماره 9 - ( آذر 1400 ) ::
جلد 23 شماره 9 صفحات 756-750 برگشت به فهرست نسخه ها
ظرفیت و سهم تولیدات علمی ایران در حوزه گیاهان دارویی: فرصتی برای درمان بیماری ها در زمان تحریم دارو: یک مطالعه علم سنجی
موسی بامیر* ، رضا صادقی ، آتوسا پورشیخعلی
مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، پژوهشکده آینده پژوهی در سلامت، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کرمان، ایران ، bamir@ut.ac.ir
چکیده:   (238 مشاهده)
زمینه و هدف: ایران از نظرتنوع گیاهان دارویی، غنی ازگونه‌­هایی است،­ که به عنوان یک ضرورت برای سلامت عموم شناخته می‌­شود. یکی از روش­‌های ارزشمند برای توسعه و توجه بیشتر به گیاهان دارویی جهت درمان بیماری­، سرمایه‌­گذاری تولید علم در این زمینه می‌­باشد، هدف از این مطالعه نیز، بررسی سهم تولیدات علمی گیاهان دارویی ایران می­‌باشد.
روش‌ها: مطالعه حاضر از نوع  توصیفی-تحلیلی و با روش علم سنجی انجام شده است. جهت جستجوی تولیدات علمی ایران، از طریق جستجوی پیشرفته در فیلد موضوعی پایگاه استنادی WOS و sScopu با کلیدواژه های medicine­ Complementary alternative ,Traditional medicine, Medicinal herbs انجام شد. بازه زمانی پژوهش حاضر از سال 2010 تا 2020 می‌باشد. تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده ازExcel  انجام شد.
یافته­‌ها: سهم تولیدات علمی ایران در زمینه گیاهان دارویی در پایگاه اسکوپوس 4/8 و در پایگاه وب آو ساینس 5/5 می‌اشد. بیشترین میزان همکاری علمی در پایگاه Scopus و WOS با کشور آمریکا به ترتیب با میزان، 9/2 و 1/3 درصد می‌باشد. رفعیان کوپاهی در sScopu با 3/2 درصد و در WOS با 4/4 درصد پر تولیدترین نویسنده و دانشگاه علوم پزشکی تهران با 2/11 درصد پر تولیدکننده‌ترین سازمان می‌باشد.
نتیجه­‌گیری: با وجود فرصت­‌هایی نظیر، غنای گیاهان دارویی و توصیه سازمان بهداشت جهانی­ و چالش­‌های نظیر تحریم دارو، سهم تولیدات علمی ایران به نسبت ظرفیت بسیار ناچیز می‌باشد. جهت­‌دهی تولید علم در این زمینه، نیازمند سرمایه­‌گذاری بیشتر برروی نخبگان این قلمرو موضوعی، از سوی متولیان امر و بویژه­ ارگان­های نظامی که بیشتر در معرض آسیب­پذیری قرار دارند، یک ضرورت است. همچنین همکاری علمی با کشورهای آسیای شرقی که در این زمینه پیشرو هستند، بسیار مهم می­‌باشد.
واژه‌های کلیدی: گیاهان دارویی، طب سنتی، تولیدات علمی، کروناویروس، کووید-19، ایران.
متن کامل [PDF 1013 kb]   (100 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1399/11/7 | پذیرش: 1400/8/15 | انتشار: 1400/9/19XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 23، شماره 9 - ( آذر 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها