:: دوره 24، شماره 5 - ( مرداد 1401 ) ::
جلد 24 شماره 5 صفحات 1318-1310 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی عوامل استرس‌زای نظامی‌گری در کارکنان نظامی
اسفندیار آزاد ، علی ندائی*
دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران ، nedayia@yahoo.com
چکیده:   (117 مشاهده)
زمینه و هدف: ساختار نظامی­‌گری مشاغل نظامی در مقایسه با مشاغل غیرنظامی، کارکنان را در انواع موقعیت­‌های استرس‌­زای مربوط به محیط شغلی، خانوادگی و سازمانی قرار می­‌دهد. این مطالعه با هدف بررسی میزان شیوع و منابع استرس‌­زای نظامی­‌گری در گروهی از کارکنان نظامی انجام شد.
روشها: روش اجرای تحقیق حاضر، توصیفی با طرح مقطعی بود. نمونه مورد مطالعه در این تحقیق 300 نفر از کارکنان فعال نظامی بود که به روش نمونه­‌گیری در دسترس انتخاب شدند. ابزار مورد استفاده در این تحقیق مقیاس عوامل استرس‌­زای نظامی­‌گری آزاد و ندائی (1399) بود. به پرسش‌­های تحقیق از طریق روش­‌های آماری توزیع فراوانی، میانگین و انحراف استاندارد و آزمون t پاسخ داده شد.
یافته‌ها: نتایج تحقیق نشان داد 61/3 درصد از کارکنان استرس متوسط و 19 درصد از آن‌­ها در معرض استرس شدید قرار هستند. همچنین، نتیجه آزمون t حاکی از معناداری تفاوت میانگین استرس گروه نمونه با میانگین جامعه است.
نتیجه‌گیری: عوامل استرس­‌زای نظامی­‌گری قابل توجهی بین کارکنان در جریان است که سلامت روان آن­‌ها را به مخاطره می‌­اندازد. برای پیشگیری از تشدید عوامل استرس‌­زا و کاهش وضعیت استرس در بین کارکنان باید مداخلات سیستماتیکی تدارک دیده شود.
واژه‌های کلیدی: کارکنان نظامی، نظامی‌گری، عوامل استرس‌زا.
متن کامل [PDF 784 kb]   (34 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1399/11/19 | پذیرش: 1401/6/19 | انتشار: 1401/5/19XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 24، شماره 5 - ( مرداد 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها