:: دوره 23، شماره 6 - ( شهریور 1400 ) ::
جلد 23 شماره 6 صفحات 563-555 برگشت به فهرست نسخه ها
هماهنگی نیروهای غیرنظامی و نظامی در بلایای طبیعی: مرور نظام مند
حسن عراقی زاده ، محمودرضا پیروی ، سیمین تاج شریفی فر ، میلاد احمدی مرزاله*
گروه سلامت در بلایا و فوریت ها، دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، فارس، ایران ، miladahmadimarzaleh@yahoo.com
چکیده:   (1374 مشاهده)
زمینه و هدف: روزانه شاهد رخداد بلایای طبیعی در نقاط مختلف دنیا هستیم، همچنین با توجه به حضور گسترده نیروهای نظامی در کمک‌رسانی و برقراری امنیت در مناطق بلازده، اهمیت هماهنگی بین نیروهای غیرنظامی-نظامی روشن‌تر می‌شود. مقاله حاضر با استفاده از روش مرور نظام‌مند با هدف استخراج عوامل تاثیرگذار در ارتقای هماهنگی غیرنظامی-نظامی در بلایای طبیعی در کشورهای مختلف دنیا انجام گردید.
روش‌ها: جستجوی نظام‌مند در پایگاه‌های PubMed، Cochran Library، Scopus، EMBASE، Web of Science و ProQuest بین ژانویه 1970 تا 31 دسامبر 2020 انجام شد. مقالات بر اساس کلید واژه‌های جستجو شامل سه بعد "هماهنگی"، "بلایا" و "نظامی-غیرنظامی" است توسط نویسندگان انتخاب گردید. در نهایت عوامل تاثیرگذار بر هماهنگی از مقالات استخراج گردیدند.
یافته‌ها: پس از مطالعه عنوان، چکیده و متن کامل مقالات، 15 مقاله برای آنالیز نهایی انتخاب شدند. 2 مقاله کیفی، 3 مقاله کمی، 1 مقاله درس آموخته، 5 مطالعه ترکیبی و 4 مقاله مروری بودند. فراوان‌ترین عامل‌ها از لحاظ تکرار، عوامل مدیریت اطلاعات (اشتراک‌گذاری و به روز بودن)، برنامه ریزی، فرماندهی واحد، آموزش و ارتباطات بودند. با تحلیل مقالات دو رویکرد اصلی برای مدیریت بلایا در دنیا وجود داشت که شامل رویکرد هماهنگی موازی و متوالی است.
نتیجه‌گیری: نتایج حاصل از این مرور نظام‌مند دید کلی نسبت به عوامل تاثیرگذار روی هماهنگی بین نیروهای غیرنظامی-نظامی در بلایای طبیعی می‌دهد. هریک از عوامل به صورت حلقه‌های یک زنجیر هستند که باعث می‌شوند که پاسخ به بلایا هماهنگ‌تر باشد. همه سازمان‌های درگیر در پاسخ به بلایا بایستی در تدوین سیاست‌های مدیریت بحران هر کشور نقش داشته باشند، تا همه جنبه‌ها و مسائل مهم در نظر گرفته شود.
واژه‌های کلیدی: هماهنگی، بلایا، نظامی، مدیریت، پاسخ.
متن کامل [PDF 824 kb]   (498 دریافت)    
نوع مطالعه: مروري | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1400/1/15 | پذیرش: 1400/6/8 | انتشار: 1400/6/19XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 23، شماره 6 - ( شهریور 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها