:: دوره 24، شماره 2 - ( اردیبهشت 1401 ) ::
جلد 24 شماره 2 صفحات 1095-1086 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی شیوع کووید-19 در بین نیروهای مسلح و تأثیر آن بر سلامت ذهنی آن‌ها: مرور نظامند
پروانه خزایی ، سلیمان رمضانی فر ، نورالدین قراری ، علیرضا جلالی فراهانی ، علی صالحی سهل آبادی*
مرکز تحقیقات ارتقا سلامت محیط کار، گروه مهندسی بهداشت حرفه‌ای و ایمنی کار، دانشکده بهداشت و ایمنی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران ، asalehi529@sbmu.ac.ir
چکیده:   (438 مشاهده)
زمینه و هدف: در طول اپیدمی کووید-19، نیروهای مسلح در کنار کارکنان پزشکی مستقیماً علیه این بیماری وارد عمل شدند و به مردم خدمت رسانی کردند. این احتمال وجود دارد که این نیروها تحت تاثیر شیوع کووید-19 قرار گرفته باشند و سلامت ذهنی آن‌ها تحت تاثیر قرار گرفته باشد. بنابراین، این مطالعه با هدف بررسی شیوع کووید-19 در بین نیروهای مسلح و تأثیر آن بر سلامت ذهنی آن‌ها انجام شد.
روش کار: این مطالعه به‌صورت مرور نظامند و بر اساس چک‌لیست MOOSE نگارش شده است. در این مطالعه مقالات مرتبط در پایگاه‌های داده معتبر از سال 2019 تا 2021 به‌طور کامل مورد بررسی قرار گرفتند. به منظور استخراج داده‌های مورد نیاز، عناوین، چکیده‌ها، نتایج و تمامی متون مقالات بررسی شده است. به منظور بررسی کیفیت مقالات مورد بررسی از چک‌لیست JBI استفاده گردید. در نهایت، 15 مقاله بر اساس هدف مطالعه و جستجوی کلیدواژه مورد بررسی قرار گرفت.
یافته‌ها: بر اساس بررسی مقالات، کووید-19 در بین کارکنان ارتش شیوع بالایی داشته، در حالی که شیوع این بیماری در بین کارکنان نیروی دریایی کم بوده است. عواملی مانند آموزش ناکافی کارکنان نیروهای مسلح و وضعیت تغذیه نامناسب کارکنان (مانند مصرف کم ویتامین D) منجربه شیوع کووید-19 در بین کارکنان نیروهای ارتش شده است. علاوه بر این، سلامت ذهنی کارکنان نیروهای مسلح نیز تحت تأثیر شیوع کووید-19 قرار گرفته است. افسردگی و اضطراب در بین این کارکنان نظامی بویژه پزشکان و جانبازان نظامی افزایش یافته است. وسواس به کووید-19 یکی از عواملی بوده است که باعث افزایش ترس، اضطراب، استرس و افسردگی نیروهای مسلح شده است. مدت‌زمان خواب و کیفیت آن، نوع شغل و سن از جمله عواملی بودند که بر روی سلامت ذهنی کارکنان نظامی در طول اپیدمی کووید-19 تاثیرگذار بودند.
نتیجه‌گیری: با انجام اقدامات کنترلی اولیه مناسب، آموزش کارکنان نیروهای مسلح و توجه به محیط پیرامون و وضعیت تغذیه کارکنان می‌توان از انتشار کووید-19 در بین نیروهای مسلح جلوگیری کرد. همچنین با انجام آزمون‌های روان‌سنجی کارکنان نیروهای مسلح می‌توان تا حدودی از تأثیر شیوع کووید-۱۹ بر سلامت ذهنی کارکنان پیشگیری کرد.
واژه‌های کلیدی: کووید-19، ویروس کرونا، اپیدمی، نیروهای مسلح، کارکنان نظامی، سلامت ذهنی.
متن کامل [PDF 1001 kb]   (68 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1400/6/24 | پذیرش: 1401/2/28 | انتشار: 1401/2/19XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 24، شماره 2 - ( اردیبهشت 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها