[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 24، شماره 5 - ( مرداد 1401 ) ::
جلد 24 شماره 5 صفحات 1346-1330 برگشت به فهرست نسخه ها
خود مدیریتی بیماری با استفاده از برنامه های کاربردی سلامت موبایل: مروری بر چند بیماری، عملکردها و اثرات آن در نیروهای نظامی
نیما اسدی ، علیرضا شهریاری ، هادی اسمعیلی گورچین قلعه ، محسن عباسی فرج زاده ، مرتضی باقری ، اکبر قربانی الوانق*
مرکز تحقیقات ژنتیک انسانی، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)، تهران، ایران ، alvanegh@yahoo.com
چکیده:   (212 مشاهده)
زمینه و هدف: تله‌­ماتیک یا رسانه­‌های جدید الکترونیک سلامت یک موضوع رو به رشد است که در حال تبدیل شدن به یک پیشرفت عمده در زندگی بیماران، به ویژه در سالمندان، معلولان و بیماران مزمن است. در این زمینه، سلامت سیار خدمات مراقبت‌­های بهداشتی را ارائه می‌­دهد و بر موانع جغرافیایی، زمانی و حتی سازمانی غلبه می­‌کند. در این مطالعه مروری، خدمات و برنامه‌های کاربردی سلامت سیار در بیماری‌­های مختلف و کارآزمایی­‌های بالینی انجام شده در ارتباط با اپلیکیشن­‌های سلامت محور و چالش­‌های پیش رو را مورد بررسی قرار می‌­دهیم.
روشها: در مطالعه مروری نظام‌مند حاضر جهت استخراج مطالعات مرتبط، در پایگاه­‌های اطلاعاتی داخلی و خارجی شامل PubMed، SID،Science Direct ، Scopus و Magiran با کلید واژه‌­های خود­مدیریتی بیماری، سلامت الکترونیک، مراقبت‌­های بهداشتی، تله­‌ماتیک و سلامت سیار از سال 1390 الی 1400 با هر دو زبان فارسی و انگلیسی براساس راهبرد جستجو انجام گردید. مقالات براساس معیارهای ورود وارد مطالعه شدند.
یافته‌ها: طبق بررسی مقالات مشخص گردید مشکلات جسمانی و سلامت روان، چالش­‌هایی را برای کهنه سربازان ارتش، نیروهای بازگشته از خدمت و اعضای خانواده نظامی از جمله همسر و فرزندان ایجاد می­‌کند. چالش‌های رفع نیازهای سلامت جسمانی و روانی شامل بهبود دسترسی و کیفیت مراقبت است که سلامت سیار می‌تواند به رفع این نیازها در محیط‌های پادگانی و غیرنظامی کمک کند.
نتیجه‌گیری: با مشارکت گسترده‌تر اعضای انجمن‌های مراقبت‌های بهداشتی و انفورماتیک، چه از بخش‌های خصوصی و چه از بخش‌های دولتی، مقررات مرتبط با بکارگیری اپلیکیشن­‌های حوزه سلامت مناسب و معقول خواهند شد، مشروط بر اینکه این مقررات برای برنامه‌های پزشکی سیار که خطرات بالقوه‌ای برای سلامت عمومی ایجاد می‌کنند، اعمال شود.
واژه‌های کلیدی: خود مدیریتی بیماری، تله ماتیک، سلامت الکترونیک، مراقبت های بهداشتی، سلامت سیار.
متن کامل [PDF 1153 kb]   (100 دریافت)    
نوع مطالعه: مروري | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1400/11/30 | پذیرش: 1401/6/5 | انتشار: 1401/5/19
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Asadi N, Shahriary A, Esmaeili Gouvarchin Ghaleh H, Abasi Farajzadeh M, Bageri M, Ghorbani Alvanegh A. Disease Self-management Using Mobile Health Applications: An Overview of Several Diseases, Functions and Effects in Military Forces. J Mil Med 2022; 24 (5) :1330-1346
URL: http://militarymedj.ir/article-1-3285-fa.html

اسدی نیما، شهریاری علیرضا، اسمعیلی گورچین قلعه هادی، عباسی فرج زاده محسن، باقری مرتضی، قربانی الوانق اکبر. خود مدیریتی بیماری با استفاده از برنامه های کاربردی سلامت موبایل: مروری بر چند بیماری، عملکردها و اثرات آن در نیروهای نظامی. مجله طب نظامی 1401; 24 (5) :1346-1330

URL: http://militarymedj.ir/article-1-3285-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 24، شماره 5 - ( مرداد 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4509