:: دوره 24، شماره 5 - ( مرداد 1401 ) ::
جلد 24 شماره 5 صفحات 1357-1347 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیرات مواجهه با صدای‌های ضربه ای بر شنوایی نیروهای مسلح و بررسی روش های کنترل و کاهش بروز عوارض ناشی از آن: مطالعه مروری
حسام اکبری، امیر ادیب زاده، سیده نفیسه اسحاق حسینی، حامد اکبری*
مرکز تحقیقات بهداشت و تغذیه، پژوهشکده سبک زندگی، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)، تهران، ایران ، akbarihamed_2005@yahoo.com
چکیده:   (143 مشاهده)
زمینه و هدف: مواجهه با صدای ضربه­‌ای (با خاصیت زمان کوتاه و شدت زیاد) بالاتر از حدود مجاز منجر به بروز آسیب به سیستم شنوایی می­‌شود. نیروهای مسلح از جمله گروه­‌های شغلی هستند که در معرض مواجهه با این نوع صدا ناشی از شلیک گلوله قرار دارند. در این مطالعه با بررسی پژوهش‌های مرتبط، اثر صدای ضربه‌­ای، افت شنوایی و عارضه وزوز گوش در پرسنل نیروهای مسلح و راهکارهای کنترلی موثر و مرتبط را مرور کرده و تاثیر آن­‌ها را بررسی کنیم.
روشها: در این مطالعه مروری بانک‌های اطلاعاتی Web of Science و Scopus, PubMed, SID, ISC, Science Direct با کلمات کلیدی افت شنوایی ناشی از صدا، پرسنل نظامی، صدای ضربه­‌ای، کنترل و مواجهه در نیروهای مسلح و میدان تیر جستجو شد. با تعیین معیارهای ورود و خروج و تبادل نظر نویسندگان، از بین 68 مقاله که مورد بررسی قرار گرفتند، 42 مقاله با توجه به ضوابط تعریف شده وارد مطالعه و 26 مقاله از این پژوهش حذف شدند.
یافته‌ها: چندین مطالعه تراز فشار صدا ناشی از تیراندازی را اندازه­‌گیری کرده و دریافتند که که مواجهه با این نوع صدا منجر به عوارض شنیداری شده که با توجه به میزان و شدت مواجهه در بین افراد متغیر است. متغیرهای زمینه‌­ای و سبک زندگی نیز از جمله پارامترهای دخیل در بروز افت شنوایی ناشی از صدا هستند. کارهای مهندسی کنترل صدا و همچنین استفاده از تجهیزات حفاظت شنوایی به صورت فعال و غیر فعال از جمله اقداماتی است که می­‌تواند شدت مواجهه را کم و تاثیرات مخرب بر اندام شنوایی را کاهش دهد.
نتیجه‌گیری: استفاده از لوازم حفاظت شنوایی با قابلیت کنترل صدای فعال، در سال­‌های اخیر پیشرفت‌‌هایی داشته است. البته در حال حاضر استفاده از هر دو روش کنترل مهندسی و استفاده از تجهیزات حفاظت شنوایی برای بیشترین کاهش میزان صدای مواجهه ناشی از تیراندازی توصیه می‌­شود. توجه به این نکته ضروری است که برای پیشگیری و مدیریت آسیب و افت شنوایی پرسنل نظامی، تشکیل پرونده پزشکی با محوریت پایش شنوایی پیش از بکار‌گیری و همچنین معاینات دوره­ای افراد باید صورت پذیرد.

واژه‌های کلیدی: افت شنوایی ناشی از صدا، وزوز گوش، نیروهای مسلح، کنترل.
متن کامل [PDF 813 kb]   (47 دریافت)    
نوع مطالعه: مروري | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1401/1/20 | پذیرش: 1401/6/12 | انتشار: 1401/5/19XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 24، شماره 5 - ( مرداد 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها