:: دوره 24، شماره 3 - ( خرداد 1401 ) ::
جلد 24 شماره 3 صفحات 1209-1201 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی نقش سلامت معنوی در درمان بیماران مبتلا به کووید-19: مطالعه یک بیمارستان نظامی
منوچهر زهیری ، امید علی مسعودی ، مینو اسدزندی* ، ابولفضل خوشی
مرکز تحقیقات طب، قرآن و حدیث، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)، تهران، ایران ، mazandi498@gmail.com
چکیده:   (206 مشاهده)
زمینه و هدف: اگرچه تاثیر آرامش روانی بر بهبود عملکرد سیستم عصبی-هورمونی-ایمنی به تایید رسیده، اما بررسی تاثیر سلامت معنوی بر درمان بیماران مبتلا به کووید-19، نیازمند مداقه علمی است. این مطالعه با هدف بررسی نقش سلامت معنوی در درمان بیماران مبتلا به کووید-19 انجام شد.
روشها: این تحقیق طی فروردین 1399 تا مرداد سال 1400 در بیمارستان نظامی بقیه الله (عج) تهران، با روش داده بنیاد سیستماتیک اشتراوس و کوربین انجام شد. داده­‌ها، حاصل مصاحبه عمیق با 22 بیمار و کادر درمانی بیمارستان، مشاهدات میدانی محقق و یک گزارش جامع بودند. تحلیل داده­‌ها با روش اشتراوس وکوربین، درسه مرحله کدگذاری باز، محوری، انتخابی به‌­وسیله نرم‌­افزار مکس­کیودا انجام شد.
یافته‌ها: سلامت معنوی تیم درمان و بیماران باعث تغییر نگرش به بحران حاصل از بیماری می‌شد تا حوادث زندگی و رنج­‌ها را تجربیات معنوی در نظر بگیرند که با ربوییت خداوند قابل مدیریت است. ایشان خدا را محور در درمان، شفادهنده و اراده خدا را حاکم بر حوادث زندگی می‌دانستند. این نگرش معنوی از سلامت معنوی آن‌ها نشأت می‌گرفت. ایمان و معنویت دینی با ارتقای هوش معنوی در سازگاری با بحران مؤثر بود. انگیزه معنوی سبب تاب­‌آوری و تلاش برای رضای خدا می­‌شد. کارکنان بیمارستان همزمان چند مسئولیت را باهم انجام می‌دادند.
نتیجه‌گیری: با توجه به تاثیر سلامت معنوی بر درمان بیماران مبتلابه کووید-19، ضروری است که خدمات سلامت معنوی در درمان و مراقبت کل­‌نگر در بیمارستان‌­های ایران تلفیق شود. پرسنل هم برای ارائه خدمات سلامت معنوی آموزش ببینند.

واژه‌های کلیدی: ارائه مراقبت های سلامت، پرسنل نظامی، داده بیناد، کووید-19، معنویت.
متن کامل [PDF 942 kb]   (73 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1401/2/12 | پذیرش: 1401/4/27 | انتشار: 1401/3/19XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 24، شماره 3 - ( خرداد 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها