:: دوره 24، شماره 8 - ( آذر و دی 1401 ) ::
جلد 24 شماره 8 صفحات 1538-1529 برگشت به فهرست نسخه ها
چالش های مدیریت پرستاری در مواجهه با کووید-19 در بیمارستان های نظامی: یک مطالعه کیفی
سمیه آزرمی ، سید امیرحسین پیشگویی ، سیمین تاج شریفی فر* ، علی مرادی ، فائضه بنی یعقوبی ، فرشید الازمنی نوده
گروه سلامت در بلایا و فوریت ها، دانشکده پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی آجا، تهران، ایران ، s_sharififar@yahoo.com
چکیده:   (69 مشاهده)
زمینه و هدف: بحران کووید-19، سیستم‌­های سلامت در جوامع را با چالش‌­های عمده‌­ای مواجه کرد. بیمارستان­‌ها واحد اصلی ارائه خدمات سلامت در پاسخ به بلایا هستند. از آنجا که پرستاران پرسنل خط مقدم مقابله با بحران­‌های سلامت می­‌باشند و با توجه به نقش حیاتی بیمارستان­‌های نظامی در پاسخ به بحران پاندمی کووید- 19، پژوهش حاضر با هدف بررسی چالش‌­های مدیریت پرستاری کووید- 19 در بیمارستان­‌های نظامی انجام شده است.
روشها: مطالعه حاضر یک پژوهش کیفی است که در سال 1400-1399 انجام شد. مشارکت­‌کنندگان 14 نفر از مدیران پرستاری و سرپرستاران بخش‌­های بستری بیماران مبتلا به کووید-19 در هفت بیمارستان نظامی مرجع مراقبت از بیماران کرونا در شهر تهران بودند که به روش نمونه‌­گیری هدفمند وارد مطالعه شدند. برای جمع‌­آوری داده‌­ها از مصاحبه انفرادی عمیق نیمه‌­ساختاریافته و برای تحلیل آن­‌ها از روش تحلیل محتوای قراردادی براساس روش گرانهیم و لاندمن استفاده شد.
یافته‌ها: چالش‌­های مدیریت پرستاری کووید-19 در بیمارستان­‌های نظامی در قالب 4 طبقه و 14 زیرطبقه «موانع انسانی» (حمایت، تعهد، فرهنگ، مدیریت کارکنان، مدیریت داوطلبان)، «موانع مالی» (بودجه، تجهیزات، افزایش ظرفیت)، «موانع سازمانی» (سازماندهی، قوانین و مقررات، برنامه­ریزی، آموزش، تمرین)، و «موانع ارتباطی» (ارتباطات و هماهنگی، مدیریت اطلاعات) تبیین گردید.
نتیجه‌گیری: بحران پیچیده همه‌­گیری کووید-19 می‌­تواند منجر به بی­‌ثباتی و چالش‌­های متعددی در فرایند مدیریت پرستاری بویژه چالش‌­های مرتبط با قوانین و مقررات، مدیریت داوطلبان، هماهنگی برون‌­سازمانی و مدیریت اطلاعات در بیمارستان­‌های نظامی شود. با برنامه‌­ریزی صحیح و دقیق، مدیریت علمی و قدرتمند و وحدت فرماندهی می‌­توان تا حد زیادی مانع از تأثیر­گذاری این چالش­‌ها در فرایند مدیریت خطر بلایا در بیمارستان­‌های نظامی شد.
واژه‌های کلیدی: کووید-19، کرونا ویروس، بیمارستان نظامی، مدیریت پرستاری.
متن کامل [PDF 977 kb]   (30 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1401/7/12 | پذیرش: 1401/8/28 | انتشار: 1401/9/19XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 24، شماره 8 - ( آذر و دی 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها