:: دوره 14، شماره 2 - ( تابستان 1391 ) ::
جلد 14 شماره 2 صفحات 162-155 برگشت به فهرست نسخه ها
مورچه گزیدگی نیروهای نظامی در سه جزیره ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک
مهدی خوبدل*، کامران اکبرزاده، حسین جعفری، علی مهرابی توانا، علی موسوی جزایری، جواد رفیع نژاد، مرتضی ایزدی، علی علی اکبر اصفهانی، یونس جهانی، محمد نوبخت، محمد مهدی بهمنی، مرتضی رحیمی
، khoobdel@yahoo.com
چکیده:   (19367 مشاهده)

  چکیده

  اهداف: مورچه‌هایی که توانایی گزش و نیش‌زدن و تزریق سم به بدن انسان را دارند، تحت عنوان مورچه‌های نیش‌زن نامیده می‌شوند. این مطالعه با هدف شناسایی و تشخیص مورچه­های نیش­زن، بررسی شیوع نیش­خوردگی و عوامل اپیدمیولوژیک مرتبط با آن در سه جزیره ایرانی تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی انجام شد.

  روش‌ها: این مطالعه توصیفی- مقطعی از بهمن سال 1388 تا تیر 1389 در سه جزیره تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی روی 318 نفر نظامی که به‌روش تصادفی انتخاب شدند، انجام شد. صید مورچه­های نیش­زن با روش صید فعال و دستی صورت گرفت. تعیین شیوع و وضعیت مورچه ­ گزیدگی به کمک تکمیل پرسش‌نامه انجام شد. داده­ها با روش­های آماری توصیفی و آزمون­های استنباطی شامل آزمون مجذور کای، من­ویتنی، ضریب همبستگی اسپیرمن و گاما به­کمک نرم­افزار SPSS 12 انجام شد.

  یافته­ها: گونه مورچه نیش­زن، پاکی­کوندیلا سنارنسیس مایر، 1862 تعیین شد. شیوع مورچه‌گزیدگی به­طور میانگین، 1/70% برآورد شد و شیوع فصلی آن در سه جزیره دارای الگوی یکسان و در بهار و تابستان شایع­تر بود. 4/84% از موارد نیز در اندام­های حرکتی بود. مهم‌ترین علایم شامل احساس درد، خارش شدید و التهاب موضع و در برخی موارد با تشکیل تاول همراه بود.

نتیجه­گیری: مورچه­گزیدگی در جزایر مورد مطالعه اگرچه خطرناک نبوده و به شوک و مرگ منتهی نمی­شود، ولی باعث ایجاد درد و خارش و سوزش زیاد و نیز سلب آسایش و کاهش کارآیی سربازان می­شود، بنابراین اقدامات پیشگیرانه و نیز کنترل این مورچه­ها می­بایست انجام گیرد.
واژه‌های کلیدی: مورچه نیش زن، خلیج فارس، نظامی، ایران، ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک
متن کامل [PDF 662 kb]   (9901 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1390/4/11 | پذیرش: 1390/11/10 | انتشار: 1391/4/25


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 14، شماره 2 - ( تابستان 1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها